Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Proč se ceny po pandemii zvyšují

Článek - Inflace po pandemii zasáhla téměř všechny země eurozóny, ale i USA. Částečně se to dalo očekávat, jelikož různě dlouhá přestávka provozů po rozvolnění vyvolala určitou prodlevu mezi poptávkou a nabídkou. Bude se jednat o dlouhodobý trend nebo pouze dočasný jev? S takovou otázkou si lámou hlavu investoři, běžní lidé, ale i centrální banky. Pojďme se společně podívat na charakter inflace, abychom mohli na tuto otázku odpovědět.


Proč nám inflace nemůže být jedno

Na inflačních tendencích závisí nejen výsledná hodnota peněz ve vaší peněžence, ale i politika centrálních bank. Následkem různých rozhodnutí, která mají za cíl upravit aktuální hodnotu peněz závisí dále i budoucnost finančních trhů. Například nedávné zvýšení repo a lombardních sazeb dále ovlivní případnou výši vašich splátek. Zvýšení sazeb způsobí, že peníze určené k půjčkám budou náhle „dražší“. Jinými slovy inflace ovlivňuje i množství věcí, které si nakoupíte za objem peněz (například mzda), kterou každý měsíc dostáváte. Proto tento jev nelze ignorovat. Inflace zároveň každý rok ukrajuje kousek z úspor, které nejsou uloženy tak, aby se zhodnocovaly (tedy například na běžném účtu nebo pod polštářem).


ZÍSKEJTE BONUS 500 Kč NA PRVNÍ INVESTICI:
INVESTUJTE ONLINE


Situace v USA a v Evropské měnové unii

Globálně sice inflace zrychluje, ale liší se její zdroj. V Evropské měnové unii rostou zejména ceny energií, které mají za následek další růst ostatních cen (zboží pro koncové zákazníky). Oproti tomu v USA se inflace dostala nejvýše od roku 2008 (na 5 %). Kromě energií v USA zdražily i nájmy nebo ojeté automobily. Jak v USA, tak v EMU došlo k významnému zdražení potravin.

Kromě ropy vzrostla i cena elektřiny vlivem tlaku EU na rychlejší snížení emisí. Rovněž roste i cena uhlí a zemního plynu. Vzhledem k nižší spotřebě elektřiny v době pandemie vlivem přerušení provozů došlo ke zlevňování cen povolenek, které však i kvůli spekulacím opětovně narostly. Cena elektřiny kvůli zmíněným tlakům může dlouhodobě narůstat, a tím ovlivňovat právě i inflaci.

 

Struktura inflace v Evropské měnové unii (%)

Vysvětlivky: Všechny položky; Jídlo, alkohol, tabák; Energie; Průmyslové zboží; Služby

 

Roční procentuální změna spotřebitelských cen, vybrané kategorie, Květen 2021, neočištěny od sezónních vlivů

Vysvětlivky: Všechny položky; Jídlo; Energie; Všechny položky bez jídla a energie

 

Na co se v souvislosti s inflací připravit?

V tomto scénáři tedy není příliš rozumné ponechávat na běžném účtu víc peněz, než je nutné, protože inflace nám z nich bude každý rok významně ukrajovat. Aby se naše úspory neznehodnocovaly, je potřeba volné prostředky investovat. Vhodným řešením mohou být nemovitostní investice, jelikož jejich hodnota v důsledku inflace cen aktiv poroste. Není přitom nutné hned nemovitost kupovat, alternativou je i možnost investovat menší částky do realitních projektů, jak to umožňují například vybrané P2B platformy. Například RONDA INVEST, kde je nvestování velmi jednoduché a jednoduše dostupné. Vše zařídíte ONLINE z pohodlí Vašeho domova.

Blog