Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Zlaté časy bank, těžké časy střadatelů

Novinka - Tuzemské banky mají za sebou nejlepší rok v historii. Podle předběžných dat centrální banky vydělaly téměř 90 miliard korun. Oproti předchozímu roku asi o 9 miliard více. Čekali bychom, že s tím porostou i výnosy střadatelů -  opak je ale pravdou.

 

Banky si připisují tučné zisky

Do rekordního hospodářského výsledku českých finančních domů se zásadním způsobem promítly atraktivně úročené úložky u centrální banky. Banky mají u ČNB uloženo přibližně 2,8 bilionu korun, které byly až do 6. února 2020 úročeny 2 %. Jejich výnos z úložek u ČNB tak činil okolo 50 miliard korun, tedy více než polovinu celkového loňského zisku. Jen pro představu – v listopadu 2013, tedy v době před zahájením devizových intervencí ze strany ČNB, měly banky u ČNB uloženo pouze 455 miliard korun, což je zhruba 6x méně než nyní. Základní úroková sazba, za níž si u ČNB mohou komerční banky ukládat přebytky likvidity (tzv. 2T repo sazba) tehdy činila 0,05 %.

7. února 2020 ČNB zvedla 2T repo sazbu dokonce na 2,25 %. To vše za situace, kdy globální ekonomika zpomaluje a základní sazba Evropské centrální banky pro banky v rámci měnové unie je v minusu. Této situace hojně využívají zahraniční mateřské společnosti tuzemských bank přeléváním kapitálu do ČR a jeho výhodným uložením u ČNB. Tyto náklady centrální banky platíme my všichni.

 

Střadatelé mají důvodů k radosti jen pramálo

Základní sazby vyhlašované centrální bankou tedy loni rostly a s nimi i úroky z úvěrů – například průměrný roční úrok z firemních úvěrů podle ČNB vzrostl ze 3 % na 3,6 %. V této situaci bychom očekávali, že výrazněji porostou také úroky z klientských vkladů. Opak je však pravdou – výnosy drobných střadatelů nerostly buď vůbec anebo jen nepatrně – například klientské vklady s dohodnutým termínem splatnosti vzrostly z průměrných 1,45 % ročně v lednu 2019 na 1,52 % v závěru roku. Banky si tedy zvýšily svou marži na úkor nás drobných střadatelů, kdy levně přijaté peníze umístily do lépe úročených úvěrů nebo je uložily s bezpracným výnosem 2 % u centrální banky.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen dosáhla letos v lednu 3,6 %. Zhodnocení peněz na bankovním běžném účtu, spořicím účtu nebo termínovaném vkladu v naprosté většině případů nepřesáhne 1,5 % ročně.

Není těžké si dopočítat, že pokud za těchto podmínek necháme ležet naše pracně vydělané peníze v bance, reálně proděláme více než 2 % za rok. A to už je hodně silná káva.

 

Řešení existuje - bezpečně a přesto s atraktivním výnosem

Stále více drobných střadatelů se proto poohlíží po možnostech, jak volné peníze bezpečně investovat a získat zajímavý výnos, který překoná inflaci. Příležitostí kupodivu není mnoho. V podílových fondech často padne velká část výnosů na poplatky, vyznat se v záplavě firemních dluhopisů také není jednoduché, navíc zpravidla nejsou ničím zajištěny.

Zajímavou alternativou jsou investice do úvěrů zajištěných bonitními nemovitostmi na území ČR, jaké nabízí například naše společnost RONDA INVEST. Investice jsou bez jakýchkoliv vstupních i pravidelných paušálních poplatků. Fungování produktu je možné si vyzkoušet na krátkodobé investici v řádech několika málo měsíců. I při takto krátké investici je možné realizovat zajímavý výnos až 6 % p.a.

Nyní navíc odměňujeme všechny nové investory bonusem 500 Kč, váš výnos se tak ještě zvýší. Investovat lze již od 10 000 Kč, a to i online z pohodlí vašeho gauče.

Pro více informací neváhejte zavolat na bezplatnou linku 800 023 099 nebo osobně navštivte naši pobočku  v ulici Olivova 4, Praha 1 v administrativním centru Bredovský Dvůr.

 

 

Blog

 • Lidé nemají čas si vybudovat pasivní příjem, ale mají čas chodit celý život do práce

  15.4.2021

  Článek - Zastavte se na chvilku, zavřete oči a představte si, že vám každý měsíc na účet přichází peníze. A to bez jakékoliv snahy a časových investic do aktivit, které by vám tento příjem generovaly. Právě tak lze definovat pasivní příjem, který vám může zajistit měsíční rentu a zároveň čas věnovat se v životě tomu, co vás opravdu baví. Výhodou je, že hned nemusíte investovat velké částky. Pro začátek stačí první krok, kdy si vyzkoušíte, jak lze pasivní příjem tvořit a až na základě výsledků se můžete rozhodnout, jestli do konkrétní investice vložíte větší část svých úspor

 • Čeká nás s koncem pandemie zdražování zboží i realit?

  7.4.2021

  Článek - Lidé v uplynulém roce měli větší tendenci spořit. Přispěla k tomu vládní opatření, kdy lidé byli nuceni odložit svou spotřebu na později. Jaký bude mít vliv postupné rozvolňování protipandemických opatření na ceny zboží a služeb a ceny nemovitostí?

 • Vývoj cen nemovitostí v Česku a v Evropě v posledních měsících.

  1.4.2021

  Článek - Dostupné analýzy vývoje cen nemovitostí v České republice za poslední kvartál roku 2020 nenaznačují pokles, naopak ceny nemovitostí převážně rostly (Deloitte). Jak se Covid-19 odráží na českém a evropském realitním trhu s rezidenčními nemovitostmi?