Získejte bonus až 1 000 Kč

Stačí zadat e-mail a tel. číslo a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 1 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Realitní fondy

realitni fondy

Jsou nemovitostní fondy konzervativní a likvidní investice, jak se říká? Jedná se bezesporu o zajímavou možnost zhodnocení financí, ale seznamte se také s reálnými riziky.


Co je to realitní fond?

Realitní fond je subjekt kolektivního investování, který investuje kapitál do nemovitostí, realit a hypotečních zástavních listů – tak lze ve zkratce definovat realitní, jinak také nemovitostní fond.

Funguje podobně a na stejných principech, jako standardní podílové fondy. Kupujete si už od nižších částek podílové listy fondu, který vámi vložené finanční prostředky za poplatek spravuje a investuje, a podělí se s vámi za to o zisk (anebo ztrátu). Jednotlivé realitní fondy se přitom od sebe značně liší, a to nejen generovanými zisky, ale třeba i svým zaměřením - můžete investovat do komerčních nemovitostí a lukrativních rezidencí, průmyslových hal i běžného nájemního bydlení.

Přináší tak možnost vydělávat na nemovitostech, aniž byste do nich sami investovali miliony.

 

realitni fondy 1

Investovat do realitních fondů? Má to i svá rizika

Nemovitostní fond je investice do jistoty

Často si méně zkušený investor vybere realitní fond, neboť je to bezpečná investice, která má vysoké a stabilní výnosy. Na této představě velkou roli sehrává marketing realitních fondů. Ale je třeba vzít v potaz také realitu. A tou nejsou jen zjevné výhody, ale také skutečná investorská rizika.

Co hraje pro? Ceny nemovitostí se do značné míry chovají nezávisle na cenách akcií či dluhopisů, zpravidla předčí i inflaci. Zisky přichází zejména z platných nájemních smluv, respektive z pronájmu, jehož výše se díky inflační doložce zvyšuje spolu s rostoucí inflací.

Je pochopitelné, že si nemovitostní fondy získaly své čestné místo coby součást správně diverzifikovaného investorského portfolia. Zároveň je třeba si upřímně přiznat, že uložit své finance do nemovitostního fondu zdaleka není ani bezpečné, ani likvidní, byť je tato domněnka často obchodníky podpořena na první pohled mnoha racionálními argumenty.

Co se stane, když…

Nemovitostní fond má ze zákona dané bezpečnostní prvky, které mu mohou pomoct přečkat turbulentní doby, například změní-li se ekonomická situace a začnou-li ceny nemovitostí klesat. Klíčový je ten, že realitní fond musí držet minimálně 20 % svého majetku v hotovosti. Hovoříme-li tedy o otevřených fondech určených k veřejné nabídce širokému okruhu investorů, výjimkou jsou realitní fondy určené pro kvalifikované investory s minimální investicí od milionu korun. Ty fungují jinak, mají volnější pravidla a dlouhodobě vyšší výnosy.

V případě, že ani rezerva 20 % kapitálu na vyplacení investorů nestačí, může nemovitostní fond zcela pozastavit odkup podílových listů, a to až na dva roky. Pro někoho, kdo svou investici považoval za likvidní a konzervativní, to může být velice nemilé překvapení. Ke svým financím náhle nemá přístup a nemůže s tím nic dělat.

Pro takový scénář z nedávné praxe nemusíme přitom chodit daleko. Pamatuje jej například sousední Německo v letech 2005 - 2006 a během finanční krize v letech 2007 - 2009. Tehdy došlo k poklesu cen nemovitostí v mnoha zemích světa a v následujících letech (2010 - 2015) tím podle analýzy KanAm Grund REAM v Německu bylo zlikvidováno 18 nemovitostních fondů spravujících více než 33 miliard EUR (více než 800 miliard korun). Na své vložené prostředky si investoři museli několik let počkat a nadpoloviční většina skončila ve ztrátě.

Stejnou paniku a pokles cen nemovitostí pamatuje například i Velká Británie bezprostředně po ohlášení výstupu z EU.

 

Nedělejte při investování zbytečné chyby

Abyste předešli zklamání, stačí se přitom řídit zlatými pravidly investování. Zaprvé, nevěřte bludům a dívejte se i na realitní fondy realisticky. Žádná jistota, konzervativní a už vůbec ne likvidní investice.

Mít v nich uloženo kolem 10 % svých volných finančních prostředků k investování je zdravé, sázet ale své úspory do nemovitostních fondů jako na jistotu by mohla být chyba, která vás vyjde velmi draze. Pamatujte, že investovat máte vždy jen ty prostředky, o které si můžete dovolit přijít.

Tip na článek o tom, kam investovat:

https://www.rondainvest.cz/media/mam-100-000-kc-do-ceho-investovat-v-roce-2022

 


ZÍSKEJTE BONUS 1 000 Kč NA PRVNÍ INVESTICI:
INVESTUJTE ONLINE


Nemovitostní fondy v ČR

Nelehký start nemovitostních fondů

Realitní fondy v Čechách jsou relativně novodobou záležitostí a jsou mnohem méně zažité, než v našich sousedních západních zemích. Jejich vznik dlouho brzdilo legislativní vakuum. První nemovitostní fond v tuzemsku mohl vzniknout až v roce 2007, po něm rychle následovaly další. Načasování nebylo nejšťastnější, protože nemovitostní fondy se u nás začaly etablovat v době, kdy skončil boom trhu nemovitostí a přišla citelná krize, která se dotkla i realit.

Co čekat od svých podílových listů za výsledky

V letech 2020 a 2021 většina tuzemských nemovitostních fondů generovala zisk a raritně některé i porazily inflaci. Meziročně ale v jejich výsledcích vznikl ve výnosnosti značný pokles.

Při pohledu na různé online žebříčky a hodnocení je třeba rozlišovat retailové nemovitostní fondy určené pro drobné investory a širokou veřejnost s nižšími výnosy, a fondy určené pouze k účasti kvalifikovaných investorů. Ty se totiž řídí jinými pravidly a mají vyšší výnosnost, jak už zaznělo výše.

Markantní rozdíl je také ve výsledcích českých fondů s českými nemovitostmi, kterým se v posledních letech dařilo mnohem lépe, než mezinárodním fondům spravujícím nemovitostní portfolia v zahraničí. I ty jsou českým investorům dnes snadno dostupné, a to i online a v češtině.

Sexy investice - nemovitosti Čechy táhnou

Nemovitosti považuje za bezpečnou investici drtivá většina Čechů. To se odráží v mnoha aspektech. Například v tom, že oproti zbytku Evropy považujeme za velmi podstatné nějakou nemovitost vlastnit. Dnes už ale končí dlouhá éra, kdy byly hypotéky dostupné pro všechny a kdy se vyplatilo například koupit investiční byt na hypotéku. Dnes už v mnoha městech nájemné ani nepokryje splátku hypotéky.

Navíc investiční horizont je při koupi nemovitosti extrémně dlouhý a finanční zdroje většiny lidí omezené. Z logiky věci je velmi atraktivní a rozumné využít možnost investovat do nemovitostí i nižší částky. A to třeba i pro podíl na drahé, komerční nemovitosti.

Možností, jak zisku z nemovitostí docílit, je dnes celá řada, nenabízí ji jen nemovitostní fondy. Startupové a fintech společnosti navíc ve své nabídce bývají ještě dynamičtější - aby v konkurenci obstály, musí nabízet lepší podmínky, příjemnější investorské prostředí či nižší poplatky.

Pokud chcete získat víc informací, doporučuje si přečíst také článek: Investice do nemovitostí.

Příkladem je platforma RONDA INVEST, která nabízí možnost participovat na drobných developerských projektech a podnikatelských úvěrech zajištěných nemovitostmi s předem avizovaným výnosem kolem 6 - 8 %, úplně bez poplatků a ještě s bonusem až 1 000 Kč k první investici.

(C) ilustrace: Designed by Freepik and Pixabay

Kateřina Hájková

Blog