Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Krize nekrize, byty jdou na dračku

investovani do nemovitosti

Novinka - V období ekonomické stagnace či propadu je běžné, že lidé více šetří, odkládají spotřebu dražších věcí do budoucna a vytváří si finanční rezervy. To je ale přesný opak toho, co se nyní děje na tuzemském realitním a hypotečním trhu.


Češi navzdory krizi utrácí

I přesto, že je česká ekonomika v útlumu v důsledku epidemie koronaviru, sjednali si Češi od začátku roku hypotéky v celkovém objemu 150 miliard korun a je tak atakován historický rekord z roku 2016, kdy si Češi za celý rok půjčili v bankách na nemovitosti 225 miliard korun.

Banky letos v srpnu poskytly svým klientům 6868 hypoték v celkovém objemu 19,2 miliardy korun, což znamená nejsilnější srpen v historii měření ukazatele Fincentrum Hypoindex, které probíhá od roku 2003.

 

Třetina bytů na investici

Přibližně třetinu z celkového počtu prodaných nových bytů přitom představují byty pořizované na investici. Existují ale rozdíly mezi jednotlivými projekty. Největší zájem o investiční byty je v širším centru Prahy s dobrou dopravní dostupností. U takových projektů podíl investičních bytů dosahuje až 40 %.

Investiční byty nakupují nejčastěji soukromí investoři, většinou se jedná o Čechy. Mezi cizinci pak převažují Slováci a Rusové. Co se týče dispozic, mají investoři největší zájem o dvoupokojové, případně jednopokojové byty, v poslední době ale investoři kupují i větší byty. Do budoucna developeři očekávají zvýšenou poptávku rovněž ze strany institucionálních investorů, jako jsou fondy nebo banky.

Ne zdaleka ve všech případech se ale jedná o byty financované hypotečním úvěrem. U developera Central Group, který je největším pražským developerem, Skanska Reality a Trigema bylo v letošním prvním čtvrtletí celých 45 % kupovaných bytů financováno z vlastních zdrojů kupujících.

 

Bezpečná ochrana peněz proti inflaci

Stále více Čechů vnímá investici do nemovitosti jako jeden z mála bezpečných a racionálních způsobů, jak zhodnotit své životní úspory. Aktuální podmínky na tuzemském trhu, kdy míra inflace stabilně přesahuje tři procenta, zatímco zhodnocení na bankovních depozitech se blíží nule, podněcují k investicím do aktiv, které neztrácí hodnotu a jejichž cena naopak s rostoucí inflací roste. Jinými slovy, zatímco reálná hodnota našich peněz na účtu v bance klesá, při investici do nemovitosti je tomu přesně naopak.

Lidé si také uvědomují, že se nemohou spoléhat na stát, kdy do budoucna může být velkým problémem dosud nereformovaný státní důchodový systém a nákupem vlastního bydlení nebo investiční nemovitosti se tak připravují na důchod.

 


TIP NA ČLÁNEK:

Nenechte se ožebračit inflací. Jak vzniká a jak se proti ní bránit?


 

Vývoj cen nových a starších bytů (2.Q 2008 = 100)

Zdroj: Databáze časových řad ARAD České národní banky

 

Ceny nových bytů za posledních 12 let vzrostly téměř o 60 %, u starších bytů to bylo téměř o 50 %, což i se započtením 3-4 letého období velmi mírného poklesu cen po ekonomické krizi v letech 2008-9 znamená průměrný roční růst okolo 5 % u nových bytů a lehce přes 4 % u starších bytů.

Pokud bychom se podívali na aktuální ceny pražských novostaveb, pak se v srpnu zastavila cena za metr čtvereční na částce 119 765 Kč m2. Oproti loňsku je to o 11 191 Kč za m2 více, což představuje nárůst o 10,7 %. Takový růst překonává míru inflace, která byla v srpnu na úrovni 3,3 %, více než s přehledem.

 

Příznivé podmínky

Ke zvýšené poptávce po rezidenčních nemovitostech přispívají v současné době také příznivé podmínky na hypotečním trhu v podobě nízkých úrokových sazeb z hypoték, kdy průměrná sazba již pět měsíců v řadě klesá a aktuálně se pohybuje okolo 2,11 % p.a.

Nákupy nemovitostí podporuje i zrušení daně z nabytí nemovitosti, které poslanci definitivně potvrdili 15. září a 18. září jej podepsal také prezident. Významným faktorem rostoucího zájmu o investice do nemovitostí je také stále velmi nízká míra nezaměstnanosti v Česku.

 


TIP NA ČLÁNEK:

Ceny stavebních pozemků 20 let v řadě rostou


Žádná bublina

Vývoj realitního trhu v době koronavirové nám zatím ukazuje, že o žádné realitní bublině zatím nemůže být řeč. Na realitním trhu i nadále působí dlouhodobé faktory jako nedostatečné nabídka bytů, vysoké ceny projekčních a stavebních prací, jakož i zdlouhavé povolovací procesy, které znamenají, že ceny kvalitních bytů v dobrých lokalitách budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent.

Nákup kvalitní nemovitosti zůstává tedy i nadále dobrou volbou. Drobní investoři, kteří ale chtějí investovat menší částku namísto nákupu nemovitosti, mohou využít zajímavé možnosti investování do úvěrů, které jsou právě nemovitostmi zajištěny.


Chcete se dozvědět, jak investování do úvěrů funguje? Podívejte se na další informace na TÉTO STRÁNCE, nebo nás kontaktujte na bezplatné telefonní lince 800 023 099, e-mailu: info@rondainvest.cz nebo na chatu (vpravo dole na stránce).


Autor článku: Petr Golka, analytik

Blog

 • Lidé nemají čas si vybudovat pasivní příjem, ale mají čas chodit celý život do práce

  15.4.2021

  Článek - Zastavte se na chvilku, zavřete oči a představte si, že vám každý měsíc na účet přichází peníze. A to bez jakékoliv snahy a časových investic do aktivit, které by vám tento příjem generovaly. Právě tak lze definovat pasivní příjem, který vám může zajistit měsíční rentu a zároveň čas věnovat se v životě tomu, co vás opravdu baví. Výhodou je, že hned nemusíte investovat velké částky. Pro začátek stačí první krok, kdy si vyzkoušíte, jak lze pasivní příjem tvořit a až na základě výsledků se můžete rozhodnout, jestli do konkrétní investice vložíte větší část svých úspor

 • Čeká nás s koncem pandemie zdražování zboží i realit?

  7.4.2021

  Článek - Lidé v uplynulém roce měli větší tendenci spořit. Přispěla k tomu vládní opatření, kdy lidé byli nuceni odložit svou spotřebu na později. Jaký bude mít vliv postupné rozvolňování protipandemických opatření na ceny zboží a služeb a ceny nemovitostí?

 • Vývoj cen nemovitostí v Česku a v Evropě v posledních měsících.

  1.4.2021

  Článek - Dostupné analýzy vývoje cen nemovitostí v České republice za poslední kvartál roku 2020 nenaznačují pokles, naopak ceny nemovitostí převážně rostly (Deloitte). Jak se Covid-19 odráží na českém a evropském realitním trhu s rezidenčními nemovitostmi?