Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Kolik krve poteče na trhu s prašivými dluhopisy?

krev dluhopisy

Článek - Na trhu jsou prašivé dluhopisy, které sice slibují vysoký výnos, ale s tím spojené značné riziko a žádné zajištění. Víte, jak pochybné dluhopisy poznat a na co si dát pozor?


Před vypuknutím koronakrize byl český internet zaplaven nabídkami firemních dluhopisů. A apetit emitentů neslábne ani v současné době. Podle odborníků se počet letos vydaných emisí firemních bondů významně neliší od předchozích let. Výjimkou přitom nebudou ani případy, kdy se emitenti dluhopisů pokusí svést neúspěch na koronavirus a investorům se pokusí prodat nově emitované dluhopisy. Zatímco míra rizikovosti takových investic v důsledku aktuální nepříznivé situace vzrostla, výnosy nových emisí paradoxně za těmi předkrizovými pokulhávají. Ve většině případů se přitom jedná o takzvané prašivé dluhopisy (z anglického junk bonds), které bývají spojeny s vysokým výnosem, ale také značným rizikem.
 

Sázka na jednoho koně

Pokud si žádáme o úvěr v bance, jsme pro banku dlužníkem. Banka si o nás zjišťuje celou řadu informací, zajímá ji výše našich příjmů, historie pohybů na našich účtech, dluhy v bankovních registrech a historie jejich splácení, naše zaměstnání, věk, rodinný stav a podobně. Všechny tyto informace banka vyhodnocuje, aby se ubezpečila, že jí poskytnuté prostředky vrátíme. Pokud o nás banka zjistí jakoukoliv negativní informaci, pak nám zpravidla úvěr neposkytne.

Obdobným způsobem by měl postupovat i investor do dluhopisů a prověřit si, zda mu bude emitent dluhopisů schopen půjčené prostředky vrátit. Emitent dluhopisu totiž není z pohledu investora opět nikým jiným než dlužníkem. Pravda je však taková, že k dostatečnému posouzení schopnosti emitenta splatit půjčené prostředky zpravidla nemá investor dostatek informací. U emisí obchodovaných na burze stanovují analytici ratingová hodnocení, které odráží schopnost daného subjektu splatit své dluhy. V případě prašivých dluhopisů tento rating ale v naprosté většině případů chybí a investor tedy není schopen posoudit, zda nabízený výnos odpovídá podstupovanému riziku. Důležitou roli hraje také nedostatečná diversifikace, protože v řadě případů investor sází pouze na jednoho emitenta a v případě, že se tento dostane do problémů, hrozí investorovi ztráta celé investované částky

Proto by si měl investici do firemních dluhopisů každý investor velmi dobře promyslet a malým rizikovým emisím se raději obloukem vyhnout.

 

Hlad investorů po výnosu

Počátky boomu prašivých dluhopisů je možné najít v roce 2012, kdy Česká národní banka (ČNB) spolu s ministerstvem financí rozvolnila podmínky pro emisi dluhopisů – například zanikla povinnost nechat si u ČNB schválit emisí podmínky. Další příčinou bylo snížení výnosů státních a kvalitních firemních bondů až k nule a v cizině mnohdy i do mínusu. Obdobně investory k nákupům prašivých dluhopisů motivovaly i klesající výnosy z bankovních vkladů. Nabídky cílené na méně zkušené investory, kteří nejsou spokojeni se zhodnocením svých úspor na termínovaných vkladech a spořicích účtech jsou příznačné i pro současnou dobu.

 


TIP NA ČLÁNEK:

Jak vydělat v době, kdy podílové fondy prodělávají?


 

Zde je však nutno podotknout, že nezajištěné prašivé obligace rozhodně nejsou alternativou k těmto produktům zajištěným Garančním systémem finančního trhu. Za současné situace, kdy se může řada firem dostat do finančních potíží, může dojít k lavinovému efektu bankrotů a mnoho důvěřivých investorů tak může přijít o rodinné úspory.

Důležitou roli také v posledních letech i v současné době sehrává přísnější úvěrová politika bank, které méně ochotně půjčují na rizikovější projekty či refinancování dřívějších závazků a k emisi dluhopisů tak přistupuje více firem než dříve.
 

Rizikové emise v řádech desítek miliard korun

Přesný objem firemních dluhopisů, které byly na českém trhu až do současnosti prodány, není známý. Podle odhadů odborníků se ale jedná řádově o vyšší desítky miliard korun. Stejně tak není přesně známo, jaký je objem dluhopisů, které zůstaly nezaplaceny, protože jejich emitenti se dostali do vážných finančních problémů nebo jednoduše nechtějí půjčené peníze vracet. K veřejnosti se dostanou zpravidla jen vybrané případy, které jsou z určitých důvodů mediálně zajímavé. Za všechny je možné uvést například prodejce oblečení Zoot, těžební skupinu NWR či skupinu EMTC. V souhrnu se ale jedná minimálně o jednotky miliard korun problémových emisí.
 

Přehled vybraných emitentů, kteří v letech 2017-2019 nesplatili úrok nebo jistinu dluhopisu (mil. Kč)

prehled emitentu

Zdroj: Web nesplacene-dluhopisy.cz
 

Varovné signály

U rizikových emisí dluhopisů je často možné rozeznat některé příznaky, které by měly u každého investora vztyčit varovný prst. Může se jednat například o agresivní marketing, příslib vysokého zhodnocení, neexistenci finančních výkazů, zdůrazňování schválení emise Českou národní bankou, (které je ve skutečnosti pouze formální), poskytování nesmyslných garancí, vysokou zadluženost firmy vůči kapitálu, malý objem emise, vydání dluhopisů nově založenou společností nebo fyzickou osobou.

 

Přinese zpřehlednění trhu novela zákona o dluhopisech?

Určité uklidnění divoké dluhopisové řeky by měla přinést novela zákona o dluhopisech, která platí od počátku května letošního roku. Všechny emitované dluhopisy musí být počínaje prvním květnem registrovány u Centrálního depozitáře cenných papírů a mít přidělen tzv. ISIN, který představuje mezinárodní identifikaci příslušné emise. Tato změna by měla přinést dosud chybějící přesný přehled o tom, kolik emisí dluhopisů a v jakých objemech se vlastně v Česku vydává.

 


TIP NA ČLÁNEK:

Krize nekrize, byty jdou na dračku


 

Druhá změna pak spočívá v tom, že pokud půjde o emisi dluhopisů s prospektem, musí se v něm objevit informace, že ČNB pouze kontroluje, zda prospekt obsahuje všechny požadované náležitosti, že v rámci schvalování prospektu není posuzována finanční situace emitenta a ČNB nijak negarantuje řádné splacení emise. Dříve totiž poměrně často docházelo k tomu, že dohled ČNB byl zneužíván k marketingovým účelům ve smyslu „prospekt je schválen ČNB, takže investice je bezpečná“. 

 

Vybírejte zajištěné investice a diversifikujte

Bez ohledu na regulaci je potřeba vždy věnovat výběru investic patřičnou pozornost a eliminovat související rizika diversifikací do více různých titulů a výběrem investic, které jsou zajištěné. Přitom platí, že rozdíl ve výnosnosti zajištěných a nezajištěných investic nemusí být až tak velký, rozdíl v rizikovosti je ale zásadní.

K nejoblíbenějším formám zajištění z pohledu investora patří nemovitosti. Jedná se o tradiční uchovatele hodnoty, a to i ve stávající nejisté době. Vzhledem k tomu, že dluhopisů zajištěných nemovitostmi je na trhu omezené množství, mohou být zajímavou alternativou také investice do úvěrů, které jsou nemovitostmi zajištěny.


Chcete se dozvědět, jak investování do úvěrů funguje? Podívejte se na další informace na TÉTO STRÁNCE, nebo nás kontaktujte na bezplatné telefonní lince 800 023 099, e-mailu: info@rondainvest.cz nebo na chatu (vpravo dole na stránce).


Autor článku: Petr Golka, analytik

 

 

 

Blog

 • Lidé nemají čas si vybudovat pasivní příjem, ale mají čas chodit celý život do práce

  15.4.2021

  Článek - Zastavte se na chvilku, zavřete oči a představte si, že vám každý měsíc na účet přichází peníze. A to bez jakékoliv snahy a časových investic do aktivit, které by vám tento příjem generovaly. Právě tak lze definovat pasivní příjem, který vám může zajistit měsíční rentu a zároveň čas věnovat se v životě tomu, co vás opravdu baví. Výhodou je, že hned nemusíte investovat velké částky. Pro začátek stačí první krok, kdy si vyzkoušíte, jak lze pasivní příjem tvořit a až na základě výsledků se můžete rozhodnout, jestli do konkrétní investice vložíte větší část svých úspor

 • Čeká nás s koncem pandemie zdražování zboží i realit?

  7.4.2021

  Článek - Lidé v uplynulém roce měli větší tendenci spořit. Přispěla k tomu vládní opatření, kdy lidé byli nuceni odložit svou spotřebu na později. Jaký bude mít vliv postupné rozvolňování protipandemických opatření na ceny zboží a služeb a ceny nemovitostí?

 • Vývoj cen nemovitostí v Česku a v Evropě v posledních měsících.

  1.4.2021

  Článek - Dostupné analýzy vývoje cen nemovitostí v České republice za poslední kvartál roku 2020 nenaznačují pokles, naopak ceny nemovitostí převážně rostly (Deloitte). Jak se Covid-19 odráží na českém a evropském realitním trhu s rezidenčními nemovitostmi?