Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Jak koronavirus ovlivní ceny nemovitostí?

Novinka - Během probíhající pandemie koronaviru si mnoho z nás klade otázku, jaký dopad bude mít krize na ceny nemovitostí. Za poslední tři roky rostly o cca 10 % za rok. Nyní bychom očekávali pokles, na trhu však působí celá řada faktorů, které hovoří proti.


Nedostatek bytů

Jedním z nejvýznamnějších důvodů, proč nelze očekávat významnější pokles cen nemovitostí, je výrazný nedostatek počtu bytů na trhu, který způsobuje, že poptávka po bytech dlouhodobě převyšuje jejich nabídku.

Jen v Praze aktuálně chybí okolo 20 tisíc bytů. Významně k tomu přispívá velmi pomalý povolovací proces, kdy počet vydaných stavebních povolení v čase klesá. Zatímco v roce 1999 bylo vydáno přes 47 tisíc stavebních povolení na výstavbu bytů, v roce 2019 jich bylo jen něco málo přes 31 tisíc, tedy o celou třetinu méně.
 

 

Nulové úrokové sazby

Dalším významným faktorem, který může mít vliv na ceny nemovitostí, je výše úrokových sazeb. Obecně platí, že pokud jsou úrokové sazby nízko, domácnosti i jednotlivci si mohou výhodně půjčit na pořízení vlastního bydlení či investiční nemovitosti určené k pronájmu. To může způsobit zvýšenou poptávku po nemovitostech a tedy i tlak na růst jejich cen. Současná koronavirová pandemie přinutila Českou národní banku ve snaze podpořit ekonomiku ke dvojímu snížení základní dvoutýdenní repo sazby z původních 2,25 % až na aktuální 1 %. Vzhledem k tomu, že hospodářské ztráty způsobené koronavirouvou pandemií budou značné, je pravděpodobné, že základní sazba bude dále klesat až poblíž nuly.

Nízké úrokové sazby pochopitelně nepřimějí k nákupu nemovitosti tu část populace, která v důsledku krize přijde o práci nebo bude jinak zasažena. Tito lidé nákup nemovitosti pro vlastní bydlení minimálně o pár měsíců odloží. Na druhou stranu to může zvýšit poptávku po nájmech a způsobit tlak na růst nájmů.
 

Zdravý hypoteční trh

Hypoteční trh v Česku je možné považovat za zdravý, mj. v důsledku poměrně přísných regulačních opatření ČNB ohledně výše LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zajištění) a ukazatelů příjmů, jejichž zásluhou na hypotéku dosáhne jen vybraná skupina žadatelů. Ani z tohoto pohledu se tedy není potřeba obávat, že by na trhu v dohledné době došlo k nucenému prodeji většího počtu nemovitostí, což by mohlo způsobit tlak na pokles cen.
 


 

Ceny vstupů rostou

V neposlední řadě je potřeba zmínit, že v Česku v posledních měsících významně vzrostla inflace, přičemž rostoucí ceny stavebních materiálů a práce se samozřejmě promítají také v prodejních cenách nemovitostí. Tento fakt může být navíc umocněn uzavřením hranic v důsledku koronavirové pandemie, kdy těsně před ním republiku opustily řady cizinců pracujících pro stavební společnosti. Kdy se budou moci vrátit, zatím není jasné.
 

Investice zajištěné nemovitostmi jsou bezpečné

Jaký bude skutečný dopad krize způsobené koronavirem na trh realit se dozvíme během následujících několika málo měsíců, nicméně vzhledem ke skutečnostem popsaným výše významný plošný propad cen rezidenčních nemovitostí neočekáváme. Z tohoto pohledu tedy není důvod se obávat investic, které jsou nemovitostmi zajištěny. Naopak, i v této nelehké době je možné takovou investici považovat za bezpečnou.

Takové investice nabízíme i my ve společnosti RONDA INVEST, kde na jedné straně nabízíme financování malým a středním podnikatelům, přičemž každý takto poskytnutý úvěr je zajištěn likvidní nemovitostí v Praze a okolí nebo krajských městech. Na straně druhé umožňujeme investorům do těchto úvěrů investovat, a to s výnosem až 6 % ročně. Takový výnos je při zohlednění nízké míry rizika a velmi nízkých sazeb na bankovních vkladech, které ani nepřekonají stávající vysokou inflaci, pro investory velmi atraktivní.

Výnos je investorům vyplácen každý měsíc na jejich účet, přičemž za celou dobu fungování platformy se zatím nestalo, že by některý z investorů nedostal svou splátku výnosu včas. Investovat je možné již od 1.000 Kč, a to i ONLINE z bezpečí vašeho domova například do úvěru, který jsme poskytli na nákup rodinného domu v Praze-Veleni společnosti, která obchoduje s krbovým dřívím a peletami. Jedna ze společností patřících klientovi zároveň vyrábí napínané stropní podhledy a stěny, které se využívají například v bazenéch, wellness centrech, komerčních prostorách ale i v domácnostech. Úvěr je splácen z příjmů plynoucích z výše uvedených činností. Rodinný dům slouží současně jako zajištění úvěru v hodnotě 9 000 000 Kč. Investor získá investicí do tohoto úvěru výnos 6 % ročně.

Investice u RONDY navíc není spojena s žádnými vstupními ani pravidelnými paušálními poplatky.


Chcete se dozvědět, jak investování do úvěrů funguje? Podívejte se na další informace na TÉTO STRÁNCE, nebo nás kontaktujte na bezplatné telefonní lince 800 023 099, e-mailu: info@rondainvest.cz nebo na chatu (vpravo dole na stránce).

 

Blog

 • Lidé nemají čas si vybudovat pasivní příjem, ale mají čas chodit celý život do práce

  15.4.2021

  Článek - Zastavte se na chvilku, zavřete oči a představte si, že vám každý měsíc na účet přichází peníze. A to bez jakékoliv snahy a časových investic do aktivit, které by vám tento příjem generovaly. Právě tak lze definovat pasivní příjem, který vám může zajistit měsíční rentu a zároveň čas věnovat se v životě tomu, co vás opravdu baví. Výhodou je, že hned nemusíte investovat velké částky. Pro začátek stačí první krok, kdy si vyzkoušíte, jak lze pasivní příjem tvořit a až na základě výsledků se můžete rozhodnout, jestli do konkrétní investice vložíte větší část svých úspor

 • Čeká nás s koncem pandemie zdražování zboží i realit?

  7.4.2021

  Článek - Lidé v uplynulém roce měli větší tendenci spořit. Přispěla k tomu vládní opatření, kdy lidé byli nuceni odložit svou spotřebu na později. Jaký bude mít vliv postupné rozvolňování protipandemických opatření na ceny zboží a služeb a ceny nemovitostí?

 • Vývoj cen nemovitostí v Česku a v Evropě v posledních měsících.

  1.4.2021

  Článek - Dostupné analýzy vývoje cen nemovitostí v České republice za poslední kvartál roku 2020 nenaznačují pokles, naopak ceny nemovitostí převážně rostly (Deloitte). Jak se Covid-19 odráží na českém a evropském realitním trhu s rezidenčními nemovitostmi?