Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Investování do P2P půjček jako ochrana před inflací

Článek - Ekonomika za rok 2020 hlásí propad


Ekonomika za rok 2020 hlásí propad

Podle analýzy dat Ministerstva financí opatření přijatá k zamezení šíření nákazy způsobila hluboký propad ekonomiky, který dosáhl 5,6 % za celý rok 2020. Svět se velmi pomalu zotavuje z pandemického spánku. Některé firmy v průběhu pandemie uzavřely své výrobny či závody, aniž by kdokoliv tušil, kdy se znovu rozjede poptávka po jejich produktech. Firmy takřka hromadně rušily dodávky materiálů na následující měsíce, protože v období omezené ekonomické aktivity nebylo komu prodávat zboží. To se aktuálně odráží na ceně komodit (ocel, měď, dřevo, pšenice nebo káva), kdy došlo k částečnému narušení dodavatelských řetězců. Firmy se zoufale snaží dohnat ztráty, ale jen málokdo se zásobil na lepší časy. Nyní jsou nuceny nakupovat za ceny navýšené inflací. A proto všechny firmy dramaticky zdražují své výrobky i služby pro koncové zákazníky – jednoduše inflaci dále promítají do svých cen.

 

Zdražují kovy, ropa i elektřina

Jen namátkou – měď a základní kovy meziročně vzrostly téměř o 100 %. Ropa může ve velkém za navýšení spotřebitelských cen v ČR meziročně o 2,9 % a navýšení o 0,2 % oproti dubnu. Celosvětově pak cena ropy vzrostla o 80 %. Zároveň zdražuje i velkoobchodní elektřina vlivem prudkého startu všech výrobních továren na navýšenou výrobní kapacitu. Mezi další důvody zdražení patří zároveň tlak na ústup od fosilních paliv v Evropě a Číně. V zásadě, kam se člověk podívá, tam se zdražuje.

 

Chování lidí jako nástroj k potlačení růstu inflace

Velkou roli pro další vývoj bude hrát i to, jak se zachovají samotní lidé. Pokud se zdražování začne promítat do mezd zaměstnanců, pak by mohla míra inflace nejspíš i nadále stoupat. Naopak pokud velké množství lidí věří, že inflace bude pouze dočasná a firmy nebudou své ceny pro zákazníky navyšovat o případnou preventivní inflaci, nemusí jít o problém a časem se inflační tlaky opět stabilizují. Česká republika se svou aktuální 3, 9 % mírou nezaměstnanosti bohužel nemá ve smyslu zastavení růstu spotřebitelských cen dobrý výchozí bod. V kombinaci s vysokou poptávkou po zahraničních i tuzemských pracovnících může připravit půdu pro vyjednávání o mzdových podmínkách zaměstnanců a nastartovat tak mnohem větší kolos událostí, kde na konci všichni pocítíme další zdražování.

Blog

 • 4 důvody, proč jsou investice do nemovitostí tak atraktivní

  23.7.2021

  Článek - Do čeho uložit své peníze, jste-li konzervativnější nátury a obáváte se dalšího vývoje trhu? Proč tolik Čechů investuje do nemovitostí? Co dělat, pokud si nyní nemůžete koupi investiční nemovitosti dovolit?

 • Stavební spoření má dnes každý třetí Čech – je ovšem výhodné?

  16.7.2021

  Článek - Češi mají ve vkladech na stavebním spoření uloženo kolem 350 miliard korun. Jedná se tedy o nejoblíbenější způsob uložení peněz v tuzemsku. Po Německu a Rakousku mají Češi dokonce třetí nejvyšší objem financí na evropském trhu uložených právě tímto způsobem. Jenže je v případě dlouhodobého spoření a při současné vysoké inflaci „stavebko“ opravdu tak výhodné?

 • Proč se ceny po pandemii zvyšují

  9.7.2021

  Článek - Inflace po pandemii zasáhla téměř všechny země eurozóny, ale i USA. Částečně se to dalo očekávat, jelikož různě dlouhá přestávka provozů po rozvolnění vyvolala určitou prodlevu mezi poptávkou a nabídkou. Bude se jednat o dlouhodobý trend nebo pouze dočasný jev? S takovou otázkou si lámou hlavu investoři, běžní lidé, ale i centrální banky. Pojďme se společně podívat na charakter inflace, abychom mohli na tuto otázku odpovědět.