Získejte bonus až 1 000 Kč

Stačí zadat e-mail a tel. číslo a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 1 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Inflace na úrovni pěti procent? Ve skutečnosti je ještě o kus vyšší!

V posledních týdnech a měsících téměř vše kolem nás zdražuje. Rostou ceny téměř všech surovin, ze kterých firmy vyrábí a růst cen se tak promítá i do koncových cen výrobků. Pokud hádáte, že tak výrazný růst cen je jedním z důsledků pandemie koronaviru, pak se nemýlíte. Ceny surovin narůstají mimo jiné díky vysoké globální poptávce, kterou podporuje zotavování čínské ekonomiky. Pozadu nezůstává ani druhá největší ekonomika světa – USA, kde se prezidentu Bidenovi podařilo prosadit jeden z největších balíků na podporu ekonomiky v historii USA v hodnotě 1,9 bilionu dolarů.


Inflace na úrovni pěti procent?

Zdražování se samozřejmě nevyhnulo ani České republice. V září se inflace v Česku zvýšila na 4,9 %, což bylo o 0,8 % více než v srpnu. Jedná se tak o nejvyšší inflaci za posledních 13 let. Oproti srpnu vzrostly například ceny elektřiny, tabáku, oděvů či automobilů. Již deset měsíců v řadě zdražují pohonné hmoty.
Inflaci v Česku měříme indexem spotřebitelských cen (CPI, z anglického consumer price index). Jedná se o koš několika stovek výrobků a služeb, kdy každému z nich je přiřazena určitá váha. Například plnotučné mléko má váhu 0,12 %, zmrzlina 0,24 % a cigarety 0,48 %. Že nepijete plnotučné mléko ani nekouříte? Pak ceny těchto výrobků nejsou součástí vašeho spotřebního koše. Každý z nás má totiž trošku jiné preference. Statistici tak mají nelehkou úlohu – spotřební koš, z jehož položek se následně počítá inflace, je totiž jen jeden a měl by co nejvíce odrážet spotřebitelské preference nás všech.


ZÍSKEJTE BONUS 1 000 Kč NA PRVNÍ INVESTICI:
INVESTUJTE ONLINE


Ceny za bydlení nejsou zahrnuty

Největším problémem spotřebního koše jsou však ceny za bydlení. Bydlení je totiž ve spotřebním koši zastoupeno pouze položkami „Nájemné z bytu“, která představuje 3,63 % a „Imputované nájemné vlastníků - nájemníků (náklady vlast. bydlení)“, která činí 10,61 %. Že vynaložíte za náklady na bydlení mnohem více, než jen 14 % svých příjmů? Ano, je to tak, nemalé procento domácností vynaloží na bydlení téměř polovinu svých příjmů. Jinými slovy, inflace měřená indexem CPI, téměř nezahrnuje ceny nemovitostí. Ty však v posledních letech rostly o desítky procent, tempo růstu cen nemovitostí v Česku patří k nejvyšším v celé Evropské unii.

ČNB si počítá svoji vlastní inflaci, tu reálnou

Lze se tedy oprávněně domnívat, že pokud by inflace měřená Českým statistickým úřadem zahrnovala ceny nemovitostí v plné výši, byla by ještě o kus vyšší, než stávajících 4,9 %. Toho si jsou v České národní bance vědomi, a proto již před lety vznikl tzv. „experimentální index“ CPIH, který zahrnuje ceny nových i starších nemovitostí včetně pozemků. A výsledek? Inflace měřená indexem CPIH, tedy se zohledněním cen nemovitostí, je o jeden až dva procentní body vyšší. To znamená, že skutečná inflace v současné době přesahuje šest procent. Proč to ČNB ani ČSÚ nechce přiznat? Z prostého důvodu – na oficiálně vykazovanou inflaci je navázána celá řada valorizací – například starobních penzí, sociálních dávek a řídí se podle ní i spousta smluv. Nárůst oficiálně vykazované inflace by znamenal o to větší valorizaci důchodů, sociálních dávek a podobně, což by inflaci dále zvýšilo.

Jak na stávající vysokou inflaci vyzrát?

Pokud nechceme přicházet o naše pracně vydělané úspory, je potřeba investovat do takových aktiv, jejichž hodnota s inflací roste. K těm patří již zmíněné nemovitosti, které v posledních letech inflaci výrazně překonávají. Investice do nemovitostí si tak u Čechů získávají stále větší oblibu, a to také díky tomu, že jsou považovány za konzervativní investici – nemovitosti jsou reálným aktivem, na které si můžeme kdykoliv sáhnout. Zároveň není potřeba disponovat milionovými částkami k nákupu nemovitosti, ale je možno využít také investic do nemovitostních projektů, kde můžete investovat třeba jen tisícovku.

Blog