Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Češi chtějí více spořit, banky je ztrestají nulovými úroky

cesi chteji sporit, nulove uroky

Článek - Češi si vzali ponaučení ze stávající koronavirové pandemie a chtějí začít více šetřit. Aktuální situace na trhu z hlediska výše výnosů z vkladů jim ale bohužel příliš nenahrává.


Z nedávného průzkumu zpracovaného agenturou IPSOS vyplynulo, že tři čtvrtiny Čechů si chtějí naspořit alespoň tříměsíční finanční rezervu pro nenadálé situace. Češi si tak vzali ponaučení ze stávající koronavirové pandemie a chtějí být v budoucnu na obdobné situace lépe připraveni. Aktuální situace na trhu z hlediska výše výnosů z vkladů snaze Čechů více spořit ale bohužel příliš nenahrává.
 

Úrokové sazby míří k nule

Česká národní banka v rámci svého úsilí podpořit krizí sužovanou ekonomiku přistoupila v březnu ke dvojímu snížení základní dvoutýdenní repo sazby z původních 2,25 % až na 1 %. A vzhledem k tomu, že ČNB letos očekává propad tuzemské ekonomiky o osm procent, přistoupila bankovní rada na svém zasedání na začátku května k dalšímu významnému snížení základní sazby až na aktuálních 0,25 %.

Tyto kroky nezůstaly dlouho bez odezvy u komerčních bank, které již přistoupily k výraznému snižování výnosů z vkladů. Úrokové sazby na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech tak například snížila ČSOB, Expobank, Wüstenrot, Creditas, Sberbank, Trinity Bank, Air Bank, Equa bank, Fio banka, ale také J&T Banka nebo Waldviertler Sparkasse Bank.
 

Inflace roste

To bude na jedné straně znamenat s postupem času levné hypotéky, ale na straně druhé také téměř nulové úroky na oblíbených spořicích účtech a termínovaných vkladech. Držet peníze na bankovních vkladech se tak nevyplatí. Tím spíše ne v situaci, kdy se míra inflace již šestý měsíc za sebou pohybuje nad 3 %.

Asi každý z nás zaznamenal, že významně podražilo ovoce a zelenina, ale také trvanlivé potraviny nebo maso. Na vině je narušení mezinárodního obchodu způsobené pandemií koronaviru, pokles kurzu koruny, nedostatek pracovníků v zemědělství, ale také sucho. Rostly i ceny nájemného a energií. Zvyšování cen přitom zdaleka nemusí být konec.

Měsíční vývoj meziročního indexu spotřebitelských cen

index spotřebitelských cen ronda invest

Zdroj: Český statistický úřad

 

Znehodnocování úspor

Aktuální průměrný výnos na pětiletém termínovaném vkladu činí jen něco málo přes jedno procento. Sazby na oblíbených spořicích účtech jsou většinou pod procentem. Při zohlednění míry inflace, která v dubnu činila 3,2 %, to znamená, že ročně přijdeme o více než 2 % z hodnoty našich úspor. Vyhlídky na zlepšení jsou bohužel poměrně mizivé – období nulových sazeb a pumpování peněz do ekonomiky zřejmě bude trvat roky a zdaleka se nebude týkat jen České republiky.

 

Jak tedy nad inflací vyzrát?

Je tedy zřejmé, že se bude ještě více posilovat stávající trend, kdy Češi stále častěji využívají alternativní možnosti uložení volných prostředků a oblibují si nové způsoby, které jim umožňují jednoduše a rychle investovat své úspory s atraktivním výnosem

K těmto možnostem patří například P2P (peer-to-peer) nebo P2B (peer-to-business) platformy, které propojují lidi, respektive firmy, které si potřebují půjčit, s investory, kteří mají volné zdroje a hledají způsob, jak je zhodnotit. Investor se tak dostává v podstatě do pozice banky a získává podíl na výnosu z poskytnutého úvěru. Tyto platformy se těší velké oblibě zejména v Anglii a Spojených státech, kde mají více než desetiletou historii a miliardové obraty. V České republice patří k P2B platformám i naše společnost RONDA INVEST, která se mimo jiné vyznačuje tím, že:

 • financuje životaschopné projekty malých a středních podnikatelů podnikajících v tuzemsku
 • nejprve každý projekt důkladně prověřuje, financuje z vlastních zdrojů a teprve následně umožňuje investorům do nich investovat
 • všechny projekty, které nabízí k investování, jsou zajištěny bonitními nemovitostmi ve vybraných lokalitách České republiky, čímž je významně eliminováno riziko, které investoři podstupují
 • nabízí investorům výnos až 6 % ročně
 • investovat je možné od 1.000 Kč, a to jednoduše ONLINE z pohodlí domova
 • investor neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky
 • investoři dostávají výnosy každý měsíc na svůj účet
 • všichni investoři dostávají své výnosy včas, a to i ve stávající nelehké době

Srovnání výnosu pětiletého termínovaného vkladu, míry inflace a výnosu modelového portfolia RONDY INVEST

Zdroj: www.finparada.cz, Český statistický úřad, RONDA INVEST

Modelové portfolio RONDY INVEST je složeno ze všech úvěrů, které jsou v aktuální nabídce k investování a vychází z předpokladu, že investor investuje do každého úvěru stejnou částku. Všechny investice mají cílovou dobu splatnosti do 5 let.

 

Graf výše znázorňuje srovnání průměrného ročního výnosu pětiletého termínovaného vkladu, míry inflace z dubna 2020 a ročního výnosu modelového portfolia u RONDY INVEST.

Modelové portfolio RONDY INVEST s přehledem překonává vysokou inflaci i přesto, že se jedná o poměrně bezpečnou investici zajištěnou nemovitostmi.


Chcete se dozvědět, jak investování do úvěrů funguje? Podívejte se na další informace na TÉTO STRÁNCE, nebo nás kontaktujte na bezplatné telefonní lince 800 023 099, e-mailu: info@rondainvest.cz nebo na chatu (vpravo dole na stránce).

Blog

 • Lidé nemají čas si vybudovat pasivní příjem, ale mají čas chodit celý život do práce

  15.4.2021

  Článek - Zastavte se na chvilku, zavřete oči a představte si, že vám každý měsíc na účet přichází peníze. A to bez jakékoliv snahy a časových investic do aktivit, které by vám tento příjem generovaly. Právě tak lze definovat pasivní příjem, který vám může zajistit měsíční rentu a zároveň čas věnovat se v životě tomu, co vás opravdu baví. Výhodou je, že hned nemusíte investovat velké částky. Pro začátek stačí první krok, kdy si vyzkoušíte, jak lze pasivní příjem tvořit a až na základě výsledků se můžete rozhodnout, jestli do konkrétní investice vložíte větší část svých úspor

 • Čeká nás s koncem pandemie zdražování zboží i realit?

  7.4.2021

  Článek - Lidé v uplynulém roce měli větší tendenci spořit. Přispěla k tomu vládní opatření, kdy lidé byli nuceni odložit svou spotřebu na později. Jaký bude mít vliv postupné rozvolňování protipandemických opatření na ceny zboží a služeb a ceny nemovitostí?

 • Vývoj cen nemovitostí v Česku a v Evropě v posledních měsících.

  1.4.2021

  Článek - Dostupné analýzy vývoje cen nemovitostí v České republice za poslední kvartál roku 2020 nenaznačují pokles, naopak ceny nemovitostí převážně rostly (Deloitte). Jak se Covid-19 odráží na českém a evropském realitním trhu s rezidenčními nemovitostmi?