Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Bytů se staví méně, jejich ceny dál porostou

Článek - Řada lidí kupuje malé investiční byty. Počet zahájených staveb nových bytů se dramaticky propadl oproti silnému roku 2019, tudíž lze očekávat převis poptávky nad nabídkou bytů i v tomto roce. Sazby hypoték pozvolna rostou, vlastní bydlení si tak bude moci pořídit méně lidí než dříve.


 

V minulém roce se prodávaly hlavně malé byty

Podle dat společností Trigema, Skanska Reality a Central Group se v minulém roce nejvíce prodávaly byty o velikosti 2kk (43 %) a 1kk (25 %). Ceny bytů rostly ve všech čtvrtletích loňského roku a zájem o ně umocnily jednak nízké úrokové sazby z hypoték a jednak také efekt zrušení daně z nabytí nemovitosti. Developeři potvrzují, že velká část prodaných bytů slouží jako investiční. Menší byt se zpravidla lépe pronajímá, snadněji udržuje a z důvodu cenové dostupnosti případně i lépe dále prodává.

 

 Podíl jednotlivých dispozic na celkových počtech prodaných bytů v roce 2020 

vystrizek_0.png

Zdroj: Trigema, Skanska Reality, Central Group

 

Počet zahájených staveb nových bytů se propadl o 40,2 %

Podle průzkumu společnosti Lexxus Norton počet zahájených bytů v bytových domech poklesl meziročně o 40,2 %. V roce 2019 se zahájilo celkem 5 429 staveb bytů, zatímco v roce 2020 došlo k poklesu na 3246. Počet dokončených bytů poklesl o 5 % v roce 2020 oproti roku 2019. Je tedy pravděpodobné, že v roce 2021 bude dokončeno ještě méně bytů. Vzhledem k patrnému převisu poptávky nad nabídkou lze tedy předpokládat i další zdražování a růst cen nemovitostí.

 

Hypoteční sazby se pozvolna zvyšují

Na začátku května jsme se prozatím dočkali největšího zdražení hypoték za letošní rok. I přesto jsou sazby stále přijatelné a zájem o hypotéky trvá. Úrokové sazby postupně zvýšily i velké banky jako například Česká spořitelna, ČSOB nebo Komerční banka. Růst je evidován navzdory tomu, že ČNB zatím neplánuje úrokové sazby zvyšovat. Podle expertů bank lze očekávat další pozvolný nárůst úrokových sazeb. Na vlastní bydlení tak dosáhne ještě méně lidí než dosud a výběr bytů určených na prodej se ztenčí. Zejména ve větších městech bude tedy pro stále více lidí jedinou možnou volbou nájemní bydlení. A to jsou samozřejmě dobré zprávy zejména pro investory, kteří si takový byt koupí a nabídnou jej k pronájmu.

 

Profitovat na nemovitostech mohou i drobní investoři

Možnost investovat do realitních projektů byla dříve výsadou institucionálních investorů jako jsou banky nebo fondy, které disponují potřebným kapitálem. Dnes však mohou na realitních projektech s atraktivní návratností vydělávat i drobní investoři. Umožňují jim to například P2B (peer-to business) platformy jakou je i společnost RONDA INVEST. Ta se zabývá mimo jiné právě financováním developerských projektů, které bývají zpravidla zaměřeny na výstavbu či rekonstrukci bytů či domů ve vybraných lokalitách s dobrou likviditou. Po důkladném prověření každého projektu a jeho zafinancování ze strany RONDY INVEST jsou tyto projekty zpřístupněny k investování také drobným investorům. Ti tak mohou tedy získat zajímavý výnos až 6 procent ročně z projektů zajištěných nemovitostmi, k nimž by se jinak jako drobní investoři neměli možnost dostat. Investovat je přitom možné už od tisícovky a vše potřebné můžete jednoduše zařídit online z Vašeho domova.

 

Blog

 • 6 tipů, jak na dovolené nepřijít o všechny své úspory

  17.6.2021

  Článek - Sezóna letních dovolených se kvapně blíží. Přestože většině lidem koronavirus překazil cestovatelské plány, část Čechů se chystá na dovolenou. Ať už máte v plánu objevovat krásné pláže nebo českou přírodu, máme pro vás 6 tipů, jak na dovolené nepřijít o veškeré úspory. Motivací vám mohou být místo jedné dovolené hned dvě nebo možnost ušetřené peníze investovat, a tím si vytvořit finanční polštář.

 • Vývoj ceny nájmů v době pandemie a co můžeme očekávat

  16.6.2021

  Článek - Zřejmě jste zaslechli informaci, že pandemie měla vliv na výši nájemného. Nicméně podle statistik nájemné pokleslo pouze v Praze, Karlových Varech, v Olomouci a v Pardubicích. V ostatních městech naopak vzrostlo. Je tedy zajímavé se podívat, co tyto výkyvy v cenách nájmů způsobilo
  a zamyslet se nad dalším možným vývojem na trhu s nájemními nemovitostmi. Jak se tedy bude pohybovat cena nájemného na rezidenčním trhu nemovitostí v dalším období?

 • 3 důvody, proč investovat do nemovitostí

  10.6.2021

  Článek-Nemovitosti jsou na 189 % své hodnoty a stále rostou. Každého investora však nejvíce zajímá návratnost investice. Pojďme se tedy podívat na možné formy návratnosti investice do nemovitostí a ukažme si na modelovém příkladu některé výnosy.