Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

6 tipů, jak na dovolené nepřijít o všechny své úspory

Článek - Sezóna letních dovolených se kvapně blíží. Přestože většině lidem koronavirus překazil cestovatelské plány, část Čechů se chystá na dovolenou. Ať už máte v plánu objevovat krásné pláže nebo českou přírodu, máme pro vás 6 tipů, jak na dovolené nepřijít o veškeré úspory. Motivací vám mohou být místo jedné dovolené hned dvě nebo možnost ušetřené peníze investovat, a tím si vytvořit finanční polštář.


1) Naplánujte si svůj rozpočet dopředu

Nejdůležitější je vědět, kolik na dovolené můžete celkem utratit. Ideální je si částku vybrat v hotovosti a rozdělit si ji podle počtu dní na dovolené. Vyhnete se tak zároveň poplatkům za výběry z bankomatů. Nikdy si celou částku nedávejte do jedné peněženky, ale část dejte třeba partnerovi, část si dejte do kufru a následně do trezoru v hotelu. Výměna peněz před odjezdem za příznivého kurzu ve spolehlivé směnárně vám také může ušetřit nějakou tu korunu. Není nutné se každý den držet zkrátka, ale pokud jeden den rozpočet překročíte, druhý den se někde musíte uskromnit. Každému vyhovuje jiný přístup k rozpočtu, ale nic nezkazíte, když si předem odložíte nějakou částku stranou na neplánované výdaje. Nemá smysl se trápit tím, že si nemůžete koupit piña coladu na pláži – jednoduše si zahrňte do rozpočtu určitou rezervu, kterou utratíte podle vaší chuti. Podle výše kapesného na dovolenou si stanovte maximální denní rozpočet na ubytování, na jídlo a pití, na zábavu a aktivity. Zvažte klidně i alternativní formy ubytování. Využít můžete i poklesu cen u Airbnb bytů a najít si malý ráj na zemi za zlomek ceny. Případně můžete přibrat známé a dostat se tak ve více lidech na lepší cenu za dopravu i ubytování.

 

2)    Neplaťte zbytečně za doprovodné služby více

Vaše dovolená začíná již samotnou cestou. Jídlo můžete připravit o něco levněji doma, pití si můžete vzít s sebou. Určitě nezapomeňte zabalit prázdnou plastovou láhev, která vám ušetří nemalé peníze tím, že nemusíte vždy všude kupovat balenou vodu. Chcete-li si dopřát za letu například alkohol, zvažte nákup v bezcelním prostoru, kde vás může vyjít levněji než na palubě letadla.
Pokud jedete do hotelu se snídaní, podívejte se i na ostatní možnosti snídaně v okolí. Je totiž možné, že se v blízkém okolí najde zajímavá místní pekárna či kavárna. Hotelové snídaně bývají zpravidla dražší a otevřený bufet svádí k dietním hříchům. Navíc máte možnost vyzkoušet během pobytu různé kavárny a ochutnat tak více místních specialit.

 

3)    Zjistěte si možnosti dopravy v místě

Předem můžete naplánovat i způsob dopravy ve vaší destinaci. Je například výhodnější v dané zemi vzít si Uber nebo cestovat autobusem? Například v Anglii se ceny lístků na vlak nebo autobus zvednou i o 50 %, když nakupujete na poslední chvíli. Pokud již nyní víte, že se na nějakou atrakci nutně musíte zajet podívat, rezervujte si dopravu již nyní. Ušetříte nejen čas na dovolené, ale i peníze.


Pouhé odkládání peněz stranou nestačí
INVESTUJTE ONLINE


4)    Popřemýšlejte, co si můžete vzít s sebou

Pokud jedete na pláž, vybavte se opalovacími krémy. Neutrácejte za lehátka, ale kupte si místo něj nafukovací matraci a měkký plážový ručník. Jako levný způsob trávení času na dovolené mohou být i některé aktivity, na které nemáte přes rok čas – začtěte se do knížky, naučte se plést nebo si zahrajte stolní hru. Možná některý večer uvítáte odpočinek a kvalitní pití lze sehnat i jinde než v baru. Zabalte si s sebou pro všechny případy i lékárničku k řešení běžných potíží (teplota, bodnutí hmyzem aj.). Nákup léků se v cizí zemi může prodražit.

 

5)    Naplánujte si rámcově aktivity na dovolené

Popřemýšlejte i o jednotlivých aktivitách a pokuste se je rezervovat včas. Nemusíte mít vše naplánované do puntíku, dovolená je i časem pro spontánní jednání. Ale vyplatí se udělat si průzkum cen i nabídky firem. Je dost možné, že v hotelu budou chtít za pronájem kol mnohem více než půjčovna kol nedaleko. Když výlet na kolech naplánujete tak, že bude začínat i končit v místě půjčení, tak navíc neztratíte ani sekundu z vaší dovolené.

 

6)    Jen šetřit a spořit ale nestačí

 Až se opět vrátíte do zajetých kolejí, můžete popřemýšlet i o tom, jak vám vaše uspořené prostředky mohou vydělávat – třeba na další dovolenou. Jen šetřit totiž nestačí protože vaše peníze na spořicím účtu ztrácí na hodnotě.
Pokud se rozhodnete své prostředky investovat je nejdůležitější pravidelnost. Investovat můžete již od 10000 Kč měsíčně, ale ideální je, si výši pravidelné částky určit podle toho, jaké jsou vaše možnosti a také jaký máte cíl. I s malými částkami se po letech můžete dostat k zajímavé celkové částce. Takovou investicí mohou být investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi u společnosti RONDY INVEST.

Blog

 • 4 důvody, proč jsou investice do nemovitostí tak atraktivní

  23.7.2021

  Článek - Do čeho uložit své peníze, jste-li konzervativnější nátury a obáváte se dalšího vývoje trhu? Proč tolik Čechů investuje do nemovitostí? Co dělat, pokud si nyní nemůžete koupi investiční nemovitosti dovolit?

 • Stavební spoření má dnes každý třetí Čech – je ovšem výhodné?

  16.7.2021

  Článek - Češi mají ve vkladech na stavebním spoření uloženo kolem 350 miliard korun. Jedná se tedy o nejoblíbenější způsob uložení peněz v tuzemsku. Po Německu a Rakousku mají Češi dokonce třetí nejvyšší objem financí na evropském trhu uložených právě tímto způsobem. Jenže je v případě dlouhodobého spoření a při současné vysoké inflaci „stavebko“ opravdu tak výhodné?

 • Proč se ceny po pandemii zvyšují

  9.7.2021

  Článek - Inflace po pandemii zasáhla téměř všechny země eurozóny, ale i USA. Částečně se to dalo očekávat, jelikož různě dlouhá přestávka provozů po rozvolnění vyvolala určitou prodlevu mezi poptávkou a nabídkou. Bude se jednat o dlouhodobý trend nebo pouze dočasný jev? S takovou otázkou si lámou hlavu investoři, běžní lidé, ale i centrální banky. Pojďme se společně podívat na charakter inflace, abychom mohli na tuto otázku odpovědět.