Češi stále silněji cítí potřebu své úspory nejen shromažďovat, ale také v čase zhodnocovat, aby se postupně dopracovali k získání pasivního příjmu. Tato potřeba se čím dál více rozvíjí především kvůli velmi nereálné vidině získání adekvátního státního důchodu. Naštěstí díky dnešním dostupným nástrojům začíná investovat více lidí a tento trend prosakuje i k mladším generacím. Investorská poptávka se zvyšuje a s ní i nabídka různých investičních produktů. Kam je tedy možné vůbec investovat?
Mezi nejběžnější a nejznámější investice můžeme jistě řadit akcie, dluhopisy nebo podílové fondy. Ty spadají mezi tzv. finanční investice. Při výběru těchto investičních produktů investujete do finančních aktiv, které vyjadřují pouze finanční podíl.
Zkuste si přenastavit standardní vzorec uvažování a brát investování za téměř nezbytnou aktivitu v dnešní době. V ideálním případě si co nejdříve nastudujte, která investice by pro vás ze začátku mohla být ta pravá a vyberte si jeden z dostupných investičních produktů. Určete si, jaké parametry u vás hrají prim (likvidita, výnosnost, rizikovost) a dle těchto preferencí se pusťte do investování.
Pravděpodobně bude pro začátek nejjednodušší zvolit právě jednu z finančních investic. Proč tomu tak je? Ve většině případů se o finanční investice nemusíte složitě starat a vyzkoušíte si, jak investiční svět funguje.
Zaměřte se na nejzákladnější pravidlo, a tím je investiční trojúhelník nastíněný výše – výnos, riziko a likvidita. Jaký mají navzájem vztah? Čím vyšší výnos budete chtít, tím více bude vámi vybraná investice riziková. Zároveň s nižší likviditou, tedy investicí v delším období podstupujete nižší riziko. Vždy je to tedy kdo z koho, varianta vysokého výnosu a likvidity při nízkém riziku zkrátka neexistuje. Jestli vám jí někdo nabízí, měli byste se přinejmenším držet ve střehu. Výběr toho nejlepšího investičního produktu přímo pro vás by vám mohl usnadnit blogový článek, který
otevírá otázku, kam investovat v roce 2024.
Máte ve svém portfoliu zahrnuto vícero různých investičních produktů a přemýšlíte, co zařadit dál? Jistě jste slyšeli o netradičních investicích jako například investice do vína nebo umění. Takovým investicím se říká reálné. Název reálné vychází z latinského „res“, což znamená věc – tedy doslovně investice do věcí. Jinými slovy investujete do věcí, které mají reálnou (hmotnou) podobu a zároveň můžou být pro člověka nějakým způsobem užitečné. Názorný příklad můžeme uvést na nemovitostech, které reálně můžeme po dobu vlastnictví užívat, nebo pronajímat a hodnota nemovitosti se zároveň po dobu vlastnictví obvykle zvyšuje.
Pokud se rozhodnete, že chcete své investiční portfolio obohatit o reálná aktiva a smíříte se s tím, že z nich ve většině případů nebudete získávat pravidelné příjmy, máte hned několik možností výběru.
Máte-li v oblibě tradiční investice s dlouhou historií, určitě vás nemůže minout možnost investice do různých komodit. Mezi ně se řadí především zlato, stříbro a jiné drahé a vzácné kovy a následně nerostné suroviny jako třeba ropa a uhlí.
Jak velký podíl komodit do svého investičního portfolia zařadíte je samozřejmě jen na vás. Měly by sloužit jako záchranná brzda v době krize, ale pokud chcete své peníze reálně zhodnotit, tak byste to neměli s jejich podílem v portfoliu přehánět.
Investice do umění jsou už pro opravdové investiční fajnšmekry. Pokud se rozhodnete kupovat umělecká díla zatím neznámých autorů za menší částky, je potřeba se v umění orientovat dostatečně dlouhou dobu, abyste věděli, který umělec má potenciál skutečně prorazit, a díky tomu pořídit jeho tvorbu za cenu, která v budoucnu významně vzroste.
Druhou variantou je stát se sběratelem a v ideálním případě kupovat umělecká díla již známých umělců. Na to ale potřebujete vysoký kapitál, který se může blížit až devíticiferným částkám. Jak už je ale známo, vždy existuje alternativní varianta, jak investovat do vámi vybraných investičních produktů s menšími částkami. Takovou variantu nabízí například americká platforma Masterworks, která vám umožní odkoupit pouze část uměleckého díla.
Poměrně oblíbenými a rozšířenými reálnými investicemi jsou nemovitosti. Pokud se rozhodnete investovat do vlastnictví nemovitosti, určitě byste to neměli uspěchat. Zvlášť v případě, že se jedná o první nákup.
Primárně je třeba se v této oblasti alespoň nějakou dobu pohybovat, abyste vychytali nejlepší čas pro koupi a v mezičase se věnovat finančnímu plánování. Až budete mít tuto vizi zhmotněnou, je na čase vybrat konkrétní nemovitost. Nezapomeňte na zajištění právních aspektů a nemovitost si důkladně prověřte. Mějte povědomí o ekonomických aspektech lokality, ve které se daná nemovitost nachází. Následně ji můžete využívat pro vlastní účely, krátkodobě či dlouhodobě pronajímat a získávat tak každý měsíc příjem z nájmu. Ať už se rozhodnete jakkoliv, peníze se vám budou v průběhu zhodnocovat růstem ceny nemovitosti.
Pokud ale finančně na pořízení takové nemovitosti nedosáhnete, je tu možnost investovat do nemovitostí i jinak.
Výhodou těchto investic je velmi finančně přijatelná minimální investice, a to zpravidla 1 000 Kč. Hodí se tak i pro nováčky ve světe investic. Takové možnosti nabízí právě naše platforma. Stačí se jen zdarma zaregistrovat, vybrat si projekt podle vašich preferencí a pak už jen sledovat, jak vám na účet chodí pravidelně každý měsíc výnosy. Navíc celou registraci i následnou správu investic můžete provádět kompletně online z pohodlí domova.
Investicí do úvěrů zajištěných nemovitostmi získáte roční výnos 8-9 %, který zdaleka překonává spořicí účty, a přitom je míra rizika minimální. Naše risk oddělení důkladně prověřuje každou žádost o úvěr a svými vysokými nároky stále drží 100% úspěšnost ve vyplácení měsíčních výnosů i původních investovaných částek.
Chcete-li spojit příjemné s užitečným a získat atraktivní výnos v kombinaci s nízkým rizikem, je pro vás Ronda jasnou volbou.
Ať už se rozhodnete vaše portfolio poskládat jakýmkoliv způsobem, je důležité si vždy porovnat výnosnost, vklad, riziko, likviditu a složitost dané investice. Následně budete mít jasnější pohled na to, jaký podíl by měla která investice zaujímat. Nejdůležitější je nesázet na jednu kartu a mít investice rozložené do vícero investičních produktů, abyste tak minimalizovali riziko ztráty vašich financí.
Výnos
Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.
p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.
Příklad:
Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.
Splatnost
Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.
Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.
Min. investice
Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.
LTV
LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)
LTV udává poměr hodnoty nemovitosti k hodnotě úvěru. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.
Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100
Praha 10, Štěrboholy
Výnos
Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.
p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.
Příklad:
Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.
Splatnost
Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.
Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.
Min. investice
Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.
LTV
LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)
LTV udává poměr hodnoty nemovitosti k hodnotě úvěru. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.
Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100
Nitra - Mlynárce
Výpočet kalkulačky vychází z modelového příkladu investice do jednorázově splatného úvěru (celá jistina splatná na konci splatnosti úvěru). Výnosy jsou investorům vypláceny měsíčně a kalkulačka nepočítá s jejich reinvestováním. Reálné zhodnocení investice se může od modelového příkladu lišit. Jedná se o hrubý výnos, který podléhá zdanění. U RONDY INVEST neplatíte žádné vstupní poplatky ani žádné pravidelné poplatky.