Získejte bonus až 1 000 Kč

Stačí zadat e-mail a tel. číslo a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 1 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Proč mají Češi nejméně dostupné bydlení ze 16 evropských zemí?

ceny bytu v čr

Novinka - Česká republika vyšla ve srovnání v rámci studie Deloitte Property Index již počtvrté za sebou jako země s nejméně dostupným bydlením ze všech srovnávaných zemí.


Proč tomu tak je, jaké jsou negativní důsledky této nelichotivé bilance a jaký lze očekávat další vývoj na trhu rezidenčních nemovitostí? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku.
 

Na průměrný byt o rozloze 70 m2 musíme pracovat třikrát déle než Portugalci nebo Belgičané

Společnost Deloitte v červenci publikovala tzv. Property Index – jedná se již o 9. ročník statistické studie, která se věnuje vývoji rezidenčního trhu nemovitostí ve vybraných převážně evropských zemích. Jednou ze sledovaných statistik je i dostupnost vlastního bydlení. Aby bylo možné dostupnost vlastního bydlení napříč sledovanými zeměmi srovnat, využívá se ukazatel počtu průměrných ročních příjmů, které jsou zapotřebí ke koupi průměrného bytu o obytné ploše 70 m2. Česká republika se v tomto žebříčku již počtvrté za sebou umístila na nelichotivé první příčce. To znamená, že v rámci 17 srovnávaných zemí, z nichž je 16 evropských a 13 členem Evropské unie, je u nás již od roku 2016 nejméně dostupné bydlení.

Češi k pořízení bytu o výměře 70 m2 potřebují 11,4 násobek ročního příjmu, což znamená, že na něj vydělávají téměř 3x déle, než obyvatelé Portugalska a Belgie, kde jim na pořízení stejného bytu postačuje pouze 4,0 resp. 4,1 násobek ročního příjmu.
 

Dostupnost vlastního bydlení - vyjádřená v násobcích průměrných hrubých ročních příjmů, které jsou zapotřebí ke koupi bytu o obytné ploše 70 m2

deloitte property index

Zdroj: Deloitte – Property Index, 07/2020

Malé byty jsou nejžádanější

Jedním z negativních důsledků špatné dostupnosti bydlení v České republice je rostoucí zájem o malé byty a s tím spojené zaměření developerů na výstavbu malých bytů. Jednoduše proto, že větší byt si prostě většina Čechů nemůže dovolit. Češi sice bydlí ve větších bytech, než tomu bylo před rokem 1989, kdy průměrná obytná plocha bytové jednotky činila 45 m2, nicméně se stávající průměrnou obytnou plochou 78 m2 se stále nacházíme výrazně pod průměrem všech zemí Evropské unie, který činí 96 m2.

 


TIP NA ČLÁNEK:

Jak investovat s výnosem 8 % p.a. se zajištěním nemovitostí?


 

Pokud bychom se podívali na jednotlivé dispozice bytů, pak ještě před třemi lety měl nabízený byt o dispozici 1+kk průměrnou velikost 40 m2, zatímco letos je to již pouze 33 m2. Podobně se u pražských novostaveb s dispozicí 2+kk snížila za poslední tři roky průměrná plocha z 59 na 54 m2, u dispozice 3+kk pak z 87 na 83 m2. Nevídaný zájem o menší byty s dispozicemi 1+kk a 2+kk dokládá i rostoucí podíl těchto dispozic na celkových prodejích bytů, který se u novostaveb v Praze a Brně pohybuje okolo 70 %. Za nárůstem oblíbenosti malých bytů je možné hledat i demografický vývoj, kdy stále větší procento lidí žije jako „single“, pro které je jedno či dvoupokojový byt většinou naprosto dostačující. V neposlední řadě jsou malé byty atraktivní i pro investory, kteří si zpravidla raději koupí dva menší byty než jeden velký. Velký zájem o malé byty pak způsobuje, že cena za 1 m2 bytu s dispozicí 1+kk bývá výrazně vyšší než cena za 1 m2 bytu s dispozicí 3+kk, přičemž lze očekávat, že tato disproporce se bude do budoucna dále zvětšovat.
 

Zdlouhavé povolovací procesy, rostoucí inflace a levné hypotéky

Důvodů, proč mají Češi nejméně dostupné bydlení z celé sedmnáctky srovnávaných zemí, je hned několik. K těm nejvýznamnějším patří pomalý povolovací proces, který způsobuje, že na trh se dostává jen omezené množství bytů a rodinných domů, které nedokáže uspokojit poptávku. Dalšími faktory jsou nárůst inflace, kdy rostoucí ceny stavebních materiálů a prací se samozřejmě promítají v rostoucích cenách nemovitostí. V neposlední řadě jsou to relativně nízké úrokové sazby, které způsobují, že domácnosti si mohou na pořízení vlastního bydlení výhodně půjčit. V důsledku těchto a dalších faktorů ceny rezidenčních nemovitostí v posledních letech výrazně rostly, a to bohužel rychleji než příjmy obyvatel, čímž docházelo ke zhoršování dostupnosti bydlení.
 

Ceny bytů rostou i nadále

Ceny nových i starších bytů navzdory stávající situaci okolo COVID-19 i nadále rostou. Metr čtvereční v pražské novostavbě se ve druhém čtvrtletí letošního roku v průměru prodával za 108 261 Kč, což představuje meziroční nárůst o více než 6 %. Metr čtvereční staršího bytu v Praze se ve druhém kvartále letošního roku prodával v průměru za 101 663 Kč, přičemž před rokem se tato cena pohybovala ještě pod hranicí 90 tisíc Kč. Došlo tak k meziročnímu nárůstu o více než 13 %. Ceny nemovitostí rostou i v regionech mimo Prahu – v meziročním srovnání se jedná o nárůst okolo 7 %.

Průměrná cena nových a starších bytů v Praze

ceny bytu

Zdroj: Trigema, Skanska Reality a Central Group

V posledních týdnech úrokové sazby hypotečních úvěrů u většiny bank dále poklesly, což se v červnu pozitivně projevilo na počtu poskytnutých hypoték (7 621 ks), který byl nejvyšší od listopadu 2018. V následujících týdnech mohou hypotéky i nadále nepatrně zlevňovat, což může společně s faktem, že nedochází k výraznějšímu zhoršení finanční situace domácností, v následujících měsících opětovně podpořit poptávku po nemovitostech.

 


TIP NA ČLÁNEK:

Jak koronavirus ovlivní ceny nemovitostí?


 

Rezidenční nemovitosti i nadále zůstávají atraktivní příležitostí pro české i zahraniční investory jakožto významný uchovatel hodnoty. Z pohledu drobného investora však může být omezující potřeba relativně vysokého vstupního kapitálu a nedostatek znalosti realitního trhu. Z tohoto pohledu jsou vhodnou alternativou investice do aktiv zajištěných nemovitostmi.

Takovéto investice zajištěné nemovitostí nabízí například i naše společnost RONDA INVEST a.s., která na jedné straně poskytuje flexibilní financování malým a středním podnikatelům podnikajícím na území České republiky a na straně druhé umožňuje investorům do těchto úvěrů investovat. Drobní investoři tak mají příležitost investovat do zajímavých projektů zajištěných nemovitostmi, k nimž by se jinak jako individuální investoři nedostali.


Každý nový investor, který investuje alespoň 10.000 Kč, nyní získá navíc bonus 250 Kč. Bonus Vám vyplatíme s prvním měsíčním výnosem. A když nás doporučíte dál, můžete získat dalších 250 Kč za každé doporučení.
ZAŽÁDEJTE SI O BONUS NA TÉTO STRÁNCE

Chcete se dozvědět, jak investování do úvěrů funguje? Podívejte se na další informace na TÉTO STRÁNCE, nebo nás kontaktujte na bezplatné telefonní lince 800 023 099, e-mailu: info@rondainvest.cz nebo na chatu (vpravo dole na stránce).

Blog