Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Nenechte se ožebračit inflací. Jak vzniká a jak se proti ní bránit?

inflace

Článek - ČNB ve snaze oživit českou ekonomiku zasaženou epidemií koronaviru ve třech postupných krocích snížila základní úrokovou sazbu (tzv. dvoutýdenní reposazbu) z 2,25 % v březnu až na stávajících 0,25 %. Jak se takový krok promítne v ekonomice?


Multiplikační efekt

V tuzemském bankovním systému mají obchodní banky povinnost udržovat na obchodních účtech u ČNB pouze povinnou rezervu, kterou představují zjednodušeně řečeno 2 % ze všech jejich vkladů. Banka tak může poskytnout úvěry v mnohem větším objemu, než činí její kapitál. Prostředky uložené v bance jako depozita jsou tedy dány do oběhu ve formě úvěrů, následně jsou tyto peníze dlužníky utraceny a poté mohou být opět uloženy jako vklad u některé z obchodních bank. Obdržené peníze banka díky systému částečných rezerv může použít k poskytnutí dalšího úvěru. Dochází tak k tzv. multiplikaci peněz, kdy množství peněz v bankovní soustavě roste a v oběhu se objeví mnohonásobek původního množství peněz vydaných centrální bankou. Síla multiplikačního efektu může být ovlivněna jednak výší úrokových sazeb, za které jsou úvěry poskytovány, ale také dalšími faktory.

Jakmile ČNB výrazně snížila základní reposazbu z 2,25 % až na 0,25 %, ovlivnila tím sazby na mezibankovním trhu, za které si banky půjčují mezi sebou navzájem, což se po určité době promítlo mj. ve výraznějším snížení sazeb hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Zároveň dala ČNB ekonomice další impuls ve formě zmírnění pravidel pro posuzování nových hypoték, kdy například došlo ke snížení povinné minimální míry úspor z pětiny na desetinu hodnoty nakupované nemovitosti. Tyto kroky společně se zrušením daně z nabytí nemovitosti výrazně zatraktivnily podmínky na trhu pro nákup nemovitosti.

Všechny výše uvedené kroky přispívají ke zvýšení multiplikačního efektu, kdy se do oběhu dostává nadměrné množství peněz, které se v domácí ekonomice projeví v rostoucích cenách (inflaci) a také klesající důvěrou zahraničí, která se může projevit poklesem směnného kurzu české měny.

 


TIP NA ČLÁNEK:

Ceny stavebních pozemků 20 let v řadě rostou


 

Inflaci způsobuje nadměrné množství peněz v oběhu

Prvotní příčinou inflace je tedy zvýšené či nadměrné množství peněz daných do oběhu, které následně způsobuje růst cen aktiv, do nichž jsou peněžní prostředky vloženy či investovány. Moderní centrální banky včetně ČNB usilují o cílování inflace, tj. stabilní míru růstu peněžní zásoby a potažmo stabilní míru inflace, která usnadňuje předpověditelnost budoucího vývoje cen aktiv.
 

Závislost vývoje peněžní zásoby a inflace

zavislost penezni zasoby a inflace

Zdroj: Databáze časových řad ARAD České národní banky, Český statistický úřad

Inflaci mohou ovlivňovat ale i další faktory. Jedním z nich může být v současné době například snaha firem kompenzovat si výpadek příjmů způsobený uzavřením ekonomiky v průběhu jara zvýšením cen jejich produktů a služeb. Za stávající situace dochází k tomu, že inflace výrazně překračuje inflační cíl stanovený ČNB na hranici 2 % a také horní hranici tolerančního pásma na úrovni 3 %. Prioritou je však v současné době pomoci oživení ekonomiky, proto ČNB také počítá s tím, že inflace setrvá minimálně do konce roku nad 3 % a také úrokové sazby vyhlašované ČNB zůstanou po několik následujících čtvrtletí na stávající úrovni.

 


TIP NA ČLÁNEK:

Nemovitosti se stávají pro Čechy investicí číslo jedna


 

Jak na inflaci vyzrát?

Vysoká inflace a téměř nulové sazby z bankovních depozit podněcují Čechy k investicím do aktiv, které z dlouhodobého hlediska inflaci překonávají. K těm nejoblíbenějším z nich patří nemovitosti. U nových bytů je podíl klientů, kteří si pořizují byt na investici, až 40 %. Řadu z nich tvoří investoři, kterým jde primárně o zajištění se proti inflaci. Nemalý podíl z těchto investorů financuje valnou část ceny nemovitosti pomocí hypotečního úvěru. Průměrná výše hypotéky tak díky tomu za poslední rok vzrostla o více než 20 %. Ceny bytů přitom ve srovnání s loňským rokem vzrostly v průměru „jen“ o 10 %. Významný nárůst průměrné výše hypotéky je zapříčiněn především rostoucí poptávkou po dražších bytech v atraktivních lokalitách, typicky v Praze.
 

Vývoj průměrné výše hypotéky za poslední rok (mil. Kč)

vyse hypoteky

Zdroj: Fincentrum Hypoindex
 

Investice do nemovitosti se vyplatí i při financování hypotékou

Češi si dobře uvědomují, že investovat do nemovitostí za stávající situace, kdy se inflace pohybuje okolo 3,3 %, zatímco průměrná úroková sazba hypotečního úvěru se pohybuje okolo 2,1 % p.a., je pro ně výhodné. V případě, že by tyto podmínky vydržely na trhu delší dobu, jedná se o zajímavou investiční strategii, jelikož v takovém případě klesá reálná výše dluhu za rok o více než 1 % i v případě, kdybychom nezaplatili na splátkách ani korunu.

Ne každý se ale chce zadlužit. Kdo je pouze drobným investorem a chtěl by investovat jen menší částku, kterou si naspořil, může využít investice do aktiv zajištěných nemovitostmi, kterými mohou být například podnikatelské úvěry.


Do úvěrů zajištěných nemovitostmi nabízí investování RONDA INVEST s pevně daným výnosem až 6 % p.a. Investování u nás je bezpečné, a to především právě díky zástavnímu právu k nemovitosti.
Investovat můžete ONLINE s minimální výškou investice již od 1 000 Kč a vyzkoušet si tak, jak investování do úvěrů funguje. Výnos je Vám vyplácen měsíčně na účet, máte tak pravidelnou kontrolu nad svými výnosy. 

Chcete se dozvědět více o investování se zajištěním nemovistostmi? Podívejte se na další informace na TÉTO STRÁNCE, nebo nás kontaktujte na bezplatné telefonní lince 800 023 099, e-mailu: info@rondainvest.cz nebo na chatu (vpravo dole na stránce).


Autor článku: Petr Golka, analytik

 

 

 

Blog

 • 6 tipů, jak na dovolené nepřijít o všechny své úspory

  17.6.2021

  Článek - Sezóna letních dovolených se kvapně blíží. Přestože většině lidem koronavirus překazil cestovatelské plány, část Čechů se chystá na dovolenou. Ať už máte v plánu objevovat krásné pláže nebo českou přírodu, máme pro vás 6 tipů, jak na dovolené nepřijít o veškeré úspory. Motivací vám mohou být místo jedné dovolené hned dvě nebo možnost ušetřené peníze investovat, a tím si vytvořit finanční polštář.

 • Vývoj ceny nájmů v době pandemie a co můžeme očekávat

  16.6.2021

  Článek - Zřejmě jste zaslechli informaci, že pandemie měla vliv na výši nájemného. Nicméně podle statistik nájemné pokleslo pouze v Praze, Karlových Varech, v Olomouci a v Pardubicích. V ostatních městech naopak vzrostlo. Je tedy zajímavé se podívat, co tyto výkyvy v cenách nájmů způsobilo
  a zamyslet se nad dalším možným vývojem na trhu s nájemními nemovitostmi. Jak se tedy bude pohybovat cena nájemného na rezidenčním trhu nemovitostí v dalším období?

 • 3 důvody, proč investovat do nemovitostí

  10.6.2021

  Článek-Nemovitosti jsou na 189 % své hodnoty a stále rostou. Každého investora však nejvíce zajímá návratnost investice. Pojďme se tedy podívat na možné formy návratnosti investice do nemovitostí a ukažme si na modelovém příkladu některé výnosy.