Získejte bonus až 1 000 Kč

Stačí zadat e-mail a tel. číslo a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 1 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

LTV (Loan to value) z pohledu investora

Víte, co LTV znamená v praxi? Jak se liší z pohledu toho, kdo si bere úvěr či hypotéku, a toho, kdo peníze půjčuje? Proč a čím je pro vás hodnota LTV důležitá, investujete-li v oblasti nemovitostí?


Co udává hodnota LTV?

Anglicky zkratka vyjadřuje “Loan to Value”, tedy doslovně přeloženo “Úvěr k Hodnotě”. Určuje poměr hodnoty nemovitosti vůči hodnotě úvěru.

Pokud jste někdy řešili hypotéku na nemovitost, víte, o čem je řeč. Setkáte-li se například s pojmem “osmdesátiprocentní hypotéka”, neznamená to nic jiného, než že hodnota LTV činí 80 %. A co to vyjadřuje? Abyste si nemovitost koupili, musíte 20 % její hodnoty zafinancovat z vlastních naspořených zdrojů, zbývajících 80 % vám banka půjčí.

Příklad: Hypotéka s LTV 80 %

  • Hodnota nemovitosti: 10 000 000 Kč
  • Hodnota úvěru: 8 000 000 Kč
  • Vlastní prostředky financování potřebné pro získání úvěru: 2 000 000 Kč

Půjčíte si tedy 8 000 000 Kč, ale za to, že svůj závazek budete plnit a dluh i s úroky splácet, ručíte celou nemovitostí v hodnotě 10 000 000 Kč.

LTV z pohledu toho, kdo peníze půjčuje

Proč to banka dělá? Vždyť si přece ověřila, že dluh zvládnete splácet a ještě na vás vydělá formou úroků…

Každý, kdo alespoň v základu rozumí ekonomice, ví, jak moc proměnný její vývoj umí být. Co když přijde hospodářská krize? Co když přijdete o příjmy? A co když klesnou ceny nemovitostí?

Pro toho, kdo půjčil peníze, je nejvýhodnější, aby dlužník splatil dluh i s úroky a nebylo třeba řešit žádné další problémy kolem. Někdy ale problémy vzniknou a navrch všeho s dlužníkem není domluva. Co když dlužník odmítne situaci racionálně řešit, nebude splácet svůj dluh a přestane zcela komunikovat?

Pro takové krizové scénáře tvoří LTV záchranný polštář. Zajišťuje, aby ten, kdo peníze půjčuje, ani v nejhorším případě na půjčení neprodělal.


ZÍSKEJTE BONUS 1 000 Kč NA PRVNÍ INVESTICI:
INVESTUJTE ONLINE


LTV z pohledu investora

Pokud jste to vy, kdo peníze půjčuje či investuje, je pro vás LTV důležitým ukazatelem toho, jak dobře jsou vaše prostředky zajištěné.

Na hodnotu LTV se tedy zaměřte, investujete-li na jakékoliv platformě s nemovitostmi. Čím je LTV nižší, tím lépe pro vás.

Hypotéky pro jednotlivce mají zpravidla na LTV mnohem mírnější požadavky (bývá 80 - 90 %), než jaké panují v podnikání a businessu. Není-li to tak či údaj není zveřejněn, mějte se na pozoru.

U RONDA INVEST jsou projekty zajištěné LTV pod 70 %, není ale výjimkou, že je LTV i mnohem nižší, třeba pod 50 %.

Krizový polštář ve formě zástavy je tak opravdu bezpečný a velkorysý. Nutno ale podotknout, že nárok na něj nemusela společnost nikdy uplatnit, zejména proto, že její analytici rizik každého úvěrového klienta dobře prověřují a případným problémům se splácením vždy uměli včas předejít. I pokud podnikatele například nečekaně negativně ovlivnily restrikce kolem covidu, tak spolu s ním našla pro všechny strany vhodnější společné řešení.

Zdroj: Shutterstock

Podívejte se do aktuální nabídky investičních projektů RONDA INVEST zde.

Kateřina Hájková, 10/2022

 

Blog