Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Jaký je rozdíl mezi investováním a spořením?

investovani sporeni

Článek - Jak stávající vysoká míra inflace ovlivňuje v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami naše úspory a také jak významný může být rozdíl mezi ukládáním prostředků na spořicí účet a jejich investováním?


Podle údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem vzrostla v říjnu cenová hladina měřená indexem spotřebitelských cen meziročně o 2,9 %. Jak stávající vysoká míra inflace ovlivňuje v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami naše úspory a také jak významný může být rozdíl mezi ukládáním prostředků na spořicí účet a jejich investováním, si ukážeme v následujícím článku.

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil o tři desetiny ze zářijových 3,2 %. Na růstu cen se nejvíce podílely ceny tabákových výrobků (narůst o 14,1 %) a ceny alkoholických nápojů (o 3,5 %). Zdražovaly ale i potraviny – ceny zeleniny vzrostly o 6,4 %, uzenin o 5,9 % a vepřového masa o 5,1 %. Připlatíme si také za bydlení – za nájem bytu o 2,0 %, za vodné o 1,7 % a stočné o 1,5 %. Významný je také nárůst cen automobilů (o 8,9 %), v němž se promítly investice do větší ekologičnosti a bezpečnosti. Na zpomalení inflace v říjnu naopak zapůsobil především mírnější růst cen elektřiny (o 4,8 % v říjnu versus 7,6 % v září) a zemního plynu (pokles o 3,9 % v říjnu versus růst o 0,4 % v září).

Cenové tlaky podle České národní banky (ČNB) zůstanou v ekonomice i nadále zvýšené, pouze místo rychle rostoucích mezd bude inflace tlačená oslabenou korunou, která zdražuje dovážené zboží. Podle ČNB by inflace ještě na konci roku měla vzrůst na 3 %. Průměrná inflace za celý rok 2020 by měla dosáhnout okolo 3,2 %, což by znamenalo nejvyšší růst cenové hladiny za posledních 8 let. Vzhledem ke stávajícímu ekonomickému vývoji lze očekávat, že ČNB nebude měnit nastavení měnové politiky a minimálně následující rok ponechá základní sazbu (tj. dvoutýdenní reposazbu), od níž se odvíjí úročení klientských vkladů i úvěrů, na stávající úrovni, tj. 0,25 %.

 

Měsíční vývoj meziročního indexu spotřebitelských cen

vyvoj

Zdroj: Český statistický úřad

 

Co to znamená pro naše úspory?

Aktuální průměrné zhodnocení na bankovních spořicích účtech činí dle údajů dostupných na webu finparada.cz 0,38 % p.a. To znamená, že pokud si na spořicí účet uložíme na začátku roku částku 100 000 Kč, budeme tam mít na konci roku 100 380 Kč (pro zjednodušení neberme v potaz srážkovou daň). Pokud je však inflace na úrovni 3 %, potřebovali bychom mít na konci roku na účtu částku 103 000 Kč, abychom o naše úspory nepřicházeli. V současné situaci je reálný výnos minus 2,62 % p.a., což znamená, že letos se kupní síla našich 100 000 Kč na spořicím účtu sníží o 2 620 Kč. Vyhlídky na zlepšení tohoto stavu jsou minimálně následujících 12 měsíců bohužel mizivé. 

Pokud tedy necháme dlouhodobě ležet ladem na běžných nebo spořicích účtech v bankách větší množství peněz, pak nejen že budou za stávajících podmínek na trhu dosahovat záporný reálný výnos, ale zároveň budeme přicházet o nemalé zhodnocení této částky, které bychom mohli získat, kdybychom dané prostředky investovali.

 


TIP NA ČLÁNEK:

Češi rekordně spoří, v bankách mají téměř 3 biliony korun


 

Srovnání vývoje reálného zhodnocení vkladu 100.000 Kč na spořicím účtu s výnosem 0,38 % p.a. a investice ve výši 100.000 Kč s výnosem 6 % p.a. za podmínek konstantní inflace ve výši 3 % p.a. po dobu 25 let

vklad

Zdroj: www.finparada.cz, Český statistický úřad, vlastní výpočty autora článku

 

Jak je vidět na grafu, pokud za stávajících podmínek na trhu vložíme 100.000 Kč na spořicí účet, tak za předpokladu, že podmínky na trhu se nebudou měnit, bude po 25 letech reálná hodnota našich peněz na účtu zhruba poloviční (konkrétně 51 493 Kč). Pokud stejný objem peněz investujeme s výnosem 6 % p.a. (což je výnos, který lze získat při konzervativní investici s přijatelnou mírou rizika), pak se i při vysoké inflaci na úrovni 3 % p.a. reálná hodnota našich peněz po 25 letech více než zdvojnásobí (209 378 Kč). Pokud oba výsledky porovnáme, dosáhneme i v případě konzervativní investice po 25 letech čtyřnásobně lepší zhodnocení našich prostředků než na spořicím účtu v bance. Tento zjednodušující příklad navíc nepředpokládá pravidelné přikládání drobných částek k počátečnímu vkladu resp. investici, které je však v praxi zcela běžné. V takovém případě by byl rozdíl mezi reálným zhodnocením prostředků na spořicím účtu a investovaných prostředků po 25 letech ještě výraznější.

Zhodnocení úspor nad úrovní inflace se samozřejmě v budoucnu náramně hodí, ať už pro splacení hypotéky na byt nebo dům, zajištění vzdělání našich dětí, cestování, anebo jako nezbytný základ na důchod. Bohužel totiž nemůžeme příliš počítat s tím, že se o nás stát ve stáří postará, a tak je potřeba vzít svou finanční budoucnost do vlastních rukou.

 


TIP NA ČLÁNEK:

Nenechte se ožebračit inflací. Jak vzniká a jak se proti ní bránit?


 

Řešením jsou investice…

Jak již bylo naznačeno, jediným možným způsobem, jak dosáhnout významnějšího zhodnocení našich financí nad úrovní inflace, je jejich investování.

Platí to i v případě konzervativních investic s přijatelnou mírou rizika. Nikde zároveň není napsáno, že bychom měli do investic vkládat veškeré svoje úspory. Rozhodně je potřeba si ponechat dostatečnou finanční rezervu na úrovni alespoň tří měsíčních platů pro případ, kdy přijdou neočekáváné výdaje nebo nám na určitou dobu vypadne příjem například kvůli ztrátě zaměstnání.

 

A do čeho investovat?

Možností, do čeho investovat máme dnes velice široké – od akcií, přes dluhopisy, nemovitosti a zlato až po víno, automobilové veterány či kryptoměny. Jestliže jsme až dosud drželi většinu svých volných prostředků na běžném nebo spořicím účtu v bance, pak nám budou nejbližší investice do nemovitostí, které jsou považovány za konzervativní a dává jim přednost velká část investorů. K výhodám spojeným s investicemi do nemovitostí patří:

 • v případě nemovitosti určené k pronájmu pravidelné inkaso nájemného,
 • jsou reálným aktivem, které představuje v dlouhodobém horizontu stabilní hodnotu,
 • jsou pojistkou proti růstu inflace – s rostoucí inflací rostou zpravidla i ceny nemovitostí,
 • jsou vhodným nástrojem pro diversifikaci portfolia – charakteristická je velmi nízká míra korelace s cenami akcií a dluhopisů,
 • ceny nemovitostí v České republice v posledních letech významně rostly a řada faktorů, které působily ve prospěch růstu cen, působí v ekonomice i nadále

K možným negativům spojeným s nákupem a držbou nemovitosti může patřit:

 • potřeba většího objemu vlastních finančních prostředků, příp. zatížení hypotékou,
 • náklady spojené například s výplatou provize realitní kanceláři, uzavřením pojištění či správou nemovitosti, 
 • výpadek nájemného v případě neobsazené nemovitosti nebo neuhrazení nájemného nájemcem,
 • nutnost zajišťovat údržbu a správu nemovitosti.

Všechna výše uvedená negativa je ale možné elegantně vyřešit tím, že budeme investovat do nemovitostí nepřímo. Příkladem takové investice jsou například investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi, kdy je možné investovat i po malých částkách bez jakýchkoliv poplatků i bez  administrativy spojené se správou nemovitosti.


Takové úvěry k investování nabízí společnost RONDA INVEST, která financuje rozmanité projekty malých a středních podnikatelů, které jsou vždy zajištěny bonitní nemovitostí převážně v Praze, jejím okolí a dalších krajských městech. Typicky se jedná například o developerské projekty spojené s výstavbou či rekonstrukcí rezidenčních nemovitostí.

Každý takový projekt je nejprve podroben důkladné analýze a teprve určitou dobu po jeho profinancování a ověření platební morálky dlužníka do něj umožňujeme investovat, a to s atraktivním výnosem až 6 % ročně při minimální investici 1.000 Kč. Pokud budete investovat ve výši min. 10 000 Kč, získáte od nás k první investici bonus 500 Kč, o který si můžete zažádat NA TÉTO STRÁNCE.

Investice není spojena s žádnými vstupními ani průběžnými poplatky, což je velkou výhodou ve srovnání s například realitními fondy. Investovat je možné ONLINE z bezpečí Vašeho domova.


Autor článku: Petr Golka, analytik

Blog

 • Lidé nemají čas si vybudovat pasivní příjem, ale mají čas chodit celý život do práce

  15.4.2021

  Článek - Zastavte se na chvilku, zavřete oči a představte si, že vám každý měsíc na účet přichází peníze. A to bez jakékoliv snahy a časových investic do aktivit, které by vám tento příjem generovaly. Právě tak lze definovat pasivní příjem, který vám může zajistit měsíční rentu a zároveň čas věnovat se v životě tomu, co vás opravdu baví. Výhodou je, že hned nemusíte investovat velké částky. Pro začátek stačí první krok, kdy si vyzkoušíte, jak lze pasivní příjem tvořit a až na základě výsledků se můžete rozhodnout, jestli do konkrétní investice vložíte větší část svých úspor

 • Čeká nás s koncem pandemie zdražování zboží i realit?

  7.4.2021

  Článek - Lidé v uplynulém roce měli větší tendenci spořit. Přispěla k tomu vládní opatření, kdy lidé byli nuceni odložit svou spotřebu na později. Jaký bude mít vliv postupné rozvolňování protipandemických opatření na ceny zboží a služeb a ceny nemovitostí?

 • Vývoj cen nemovitostí v Česku a v Evropě v posledních měsících.

  1.4.2021

  Článek - Dostupné analýzy vývoje cen nemovitostí v České republice za poslední kvartál roku 2020 nenaznačují pokles, naopak ceny nemovitostí převážně rostly (Deloitte). Jak se Covid-19 odráží na českém a evropském realitním trhu s rezidenčními nemovitostmi?