Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Jaké trendy lze očekávat na realitním trhu v roce 2021 a jak na nich vydělat?

realitní trh

Článek - I letošní rok bude významně ovlivněn pandemií COVID-19. Jaké změny nastanou na trhu nemovitostí v letošním roce, dočkáme se konečně zlevnění domů a bytů?


Zhoršení dostupnosti vlastního bydlení

Dle statistik České národní banky z konce minulého roku musí Čech s průměrným příjmem vydělávat na průměrný byt bezmála jedenáct let, což je nejhorší číslo od finanční krize v roce 2008. Ještě horší je situace pro obyvatele hlavního města, kdy Pražan s průměrným příjmem musí vydělávat na nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních téměř 14 let. Příčinou je klesající tempo růstu příjmů domácností během současné krize, zatímco ceny realit stoupají dál a vyšším tempem než příjmy. Zvrácení tohoto trendu zároveň nelze v nejbližší době očekávat.

 

Poměr průměrné ceny bytu k průměrnému ročnímu příjmu Čechů (ke konci daného roku, pokud není uvedeno jinak)

Zdroj: Česká národní banka

 

Česká národní banka snížila v průběhu loňského roku základní sazbu, od níž se odvíjí úročení úvěrů (tzv. repo sazbu), z původních 2,25 % až na současných 0,25 %. To se posléze projevilo v nižším úročení hypoték a v kombinaci se zrušením daně z nabytí nemovitosti výrazně vzrostla poptávka po nemovitostech a byl tak vyvíjen tlak na růst jejich cen. Nemovitosti jakožto reálné aktivum zároveň slouží v době stávající ekonomické nejistoty, vysoké inflace a téměř nulového úročení bankovních vkladů jako bezpečný přístav chránící úspory před znehodnocením

Lze přitom předpokládat, že výše uvedené faktory budou v ekonomice přetrvávat ještě minimálně po celé první pololetí letošního roku.

 

Nárůst podílu domácností bydlících v pronájmu 

Většina Čechů dlouhodobě preferuje vlastní bydlení před pronájmem. V situaci, kdy však klesá dostupnost vlastního bydlení, je velmi pravděpodobným trendem dalšího vývoje rezidenčního bydlení rozvoj trhu s nájemním bydlením. Pokud se podíváme na záměry developerů, zjistíme, že řada z nich plánuje vyčlenit podstatnou část nově postavených bytů právě pro nájemní bydlení. Nájemní byty se stávají tedy žádaným zbožím nejen pro movité individuální investory, kteří chtějí ochránit své prostředky před inflací, ale také pro větší hráče typu realitních fondů.

V Praze klesly ve třetím čtvrtletí loňského roku nájmy bytů meziročně téměř o šest procent. Situace je způsobena zejména tím, že se na trh dostal velký počet bytů o větší výměře především v centru metropole, které byly využívány ke krátkodobým pronájmům. Tento pokles se následně promítl i do snížení průměru za celou Prahu. Nájemné ve standardních bytech o velikosti do 2+1 se v metropoli nesnižuje. Rovněž ve většině krajských měst nájemné i nadále roste, jak je to vidět na grafu.

 

Průměrné nájemné za byty (měsíčně v korunách za metr čtvereční, data za 3. čtvrtletí)

Zdroj: Deloitte, cenovamapa.org 

 

Rostoucí zájem o rodinné domy, rekreační nemovitosti a alternativní bydlení

Pandemie koronaviru s sebou přinesla významné omezení možností cestování a také ubytování v hotelech a penzionech. Z tohoto pohledu je možné očekávat, že se v letošním roce ještě více umocní zájem o rodinné domy, chaty, chalupy a horské apartmány. Dlouhodobě rostoucí ceny bytů a pozemků ve větších městech vedou stále více Čechů také k alternativnímu bydlení v mobilních domech. I u této formy bydlení již poptávka převyšuje nabídku, mobilheimů k okamžitému odběru je na trhu nedostatek a objednací lhůty se prodlužují.


ZÍSKEJTE BONUS 500 Kč NA PRVNÍ INVESTICI:

NABÍDKA INVESTIC


Zásadní propady cen domů a bytů se konat nebudou

Jak vyplývá z výše uvedených trendů a faktorů působících na realitním trhu, poklesu cen domů a bytů se ani v letošním roce zřejmě nedočkáme. Lze však předpokládat, že ceny již neporostu s takovou razancí jako v předchozích letech. Ve druhé polovině roku může dojít ke zvýšení základní sazby vyhlašované ČNB, které se může promítnout do mírného zdražení hypoték, ochlazení poptávky po nemovitostech a snížení tlaku na růst jejich cen. V lokalitách s menší likviditou může dojít k drobnému snížení cen zejména u starších bytů horší kvality.

Investice do nemovitosti určené k pronájmu v dobré lokalitě je tak i nadále velmi dobrou možností pro uložení volných prostředků. Ne každý si ale může investici do nemovitosti dovolit. Pro menší investory existují na trhu jiné možnosti, jak těžit z výhod, které nemovitosti přináší. Není přitom potřeba disponovat milionovými částkami a zároveň je možné vyřešit vše bezpečně online. Příkladem takové investice jsou investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi. Takové úvěry k investování nabízí společnost RONDA INVEST, přičemž platí, že:

 • investoři mohou dosáhnout stabilního výnosu až 6 % p.a.,
 • každý úvěr nabízený k investování je zajištěn likvidní nemovitostí v Praze, jejím okolí nebo krajských městech. Tato nemovitost představuje pro investory reálnou ochranu jejich investic pro případ, že by dlužník svůj úvěr přestal splácet,
 • cílová doba splatnosti se pohybuje od několika měsíců až do pěti let,
 • investovat je možné již od 1.000 Kč
 • s investicí nejsou spojeny žádné vstupní ani pravidelné poplatky, jako je to obvyklé u tradičních forem investování,
 • investoři dostávají výnosy každý měsíc na svůj účet a mají tak své investice pod kontrolou,
 • každý úvěr je nejprve určitou dobu splácen a teprve následně – po ověření platební morálky dlužníka je nabízen investorům k investování,
 • všichni investoři RONDY INVEST dostali až dosud své výnosy včas,
 • k první investici ve výši min. 10 000 Kč nyní získáte bonus 500 Kč
 • investování do úvěrů je velmi jednoduché a jednoduše dostupné. Vše zařídíte ONLINE z pohodlí Vašeho domova.

Autor článku: Petr Golka, analytik

Blog

 • Lidé nemají čas si vybudovat pasivní příjem, ale mají čas chodit celý život do práce

  15.4.2021

  Článek - Zastavte se na chvilku, zavřete oči a představte si, že vám každý měsíc na účet přichází peníze. A to bez jakékoliv snahy a časových investic do aktivit, které by vám tento příjem generovaly. Právě tak lze definovat pasivní příjem, který vám může zajistit měsíční rentu a zároveň čas věnovat se v životě tomu, co vás opravdu baví. Výhodou je, že hned nemusíte investovat velké částky. Pro začátek stačí první krok, kdy si vyzkoušíte, jak lze pasivní příjem tvořit a až na základě výsledků se můžete rozhodnout, jestli do konkrétní investice vložíte větší část svých úspor

 • Čeká nás s koncem pandemie zdražování zboží i realit?

  7.4.2021

  Článek - Lidé v uplynulém roce měli větší tendenci spořit. Přispěla k tomu vládní opatření, kdy lidé byli nuceni odložit svou spotřebu na později. Jaký bude mít vliv postupné rozvolňování protipandemických opatření na ceny zboží a služeb a ceny nemovitostí?

 • Vývoj cen nemovitostí v Česku a v Evropě v posledních měsících.

  1.4.2021

  Článek - Dostupné analýzy vývoje cen nemovitostí v České republice za poslední kvartál roku 2020 nenaznačují pokles, naopak ceny nemovitostí převážně rostly (Deloitte). Jak se Covid-19 odráží na českém a evropském realitním trhu s rezidenčními nemovitostmi?