Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Jak ovlivnila pandemie službu Airbnb a co z toho plyne pro investory do nemovitostí?

Článek - V dubnu 2020 rezervace skrz Airbnb dramaticky poklesly. Centrála musela propustit čtvrtinu zaměstnanců. Jenže od té doby se rezervace opět zvedly a obrat firmy se opět blíží době před pandemií. Jak je to možné?


Zajímavý koncept a proměna cestování

Airbnb je dnes již dobře známá online platforma zprostředkující pronájem ubytování, které pandemie Covid-19 uštědřila jednu z největších ran. Jen pro ilustraci – Airbnb má v nabídce přes 5000 nemovitostí k pronájmu ve více než 191 zemích. V roce 2013 využilo službu Airbnb více než 100 000 návštěvníků cestujících do 9 světových destinacích. V roce 2018 těchto regionů bylo už 350. A pak přišel COVID-19. Z grafu je patrné, jak strmě v prvním pololetí roku 2020 náhle poklesly rezervace skrz platformu Airbnb.

Vývoj počtu rezervací Airbnb: Meziroční srovnání jednotlivých týdnů prvního kvartálu 2019 a 2020

Zdroj: Statista, https://www.statista.com/statistics/1114065/airbnb-reservations-coronavirus/


ZÍSKEJTE BONUS 500 Kč NA PRVNÍ INVESTICI:
INVESTUJTE ONLINE


Uživatelské rozhraní Airbnb poskytuje prostor, kde se mohou virtuálně setkávat hostitelé (majitelé nemovitostí) s uživateli (potenciálními klienty, kteří chtějí pobývat v konkrétní destinaci). Právě tento model je zejména v současné době bezesporu největší výhodou. Od jeho vzniku Airbnb proměnilo způsob, jak cestujeme a zpřístupnilo lidem některá místa.
Vzhledem k trvající platnosti různých opatření v celém světě, kdy je většinou omezené cestování a lidé se setkávají mnohem více přes videokonferenční nástroje než ve skutečnosti, mnoho investorů očekávalo raketový pád i této platformy. Nicméně právě oblíbenost tohoto konceptu pád nakonec zmírnila.

 

Strmý pád kvůli Covid-19 a návrat k jádru podnikání

Airbnb v dubnu 2020 dostalo finanční injekci od firmy Silver Lake ve výši 1 miliardy dolarů. Další miliardu ušetřili značným omezením marketingových výdajů a snížením odměn vedení o polovinu. Zároveň se CEO firmy Brian Chesky zaměřil znovu na hlavní zdroj příjmů firmy – pronajímání apartmánů a residenčních objektů, protože brzy pochopil, že právě na tom stojí budoucnost firmy. Airbnb tedy omezilo další investice a nabídku doprovodných služeb (dopravu, zážitky). Pokud jste tedy investovali do nemovitostí, které jsou závislé na turismu, je nutné především minimalizovat náklady a ruku v ruce s tím jde i možné omezení poskytování jakýchkoliv nadstandardních služeb, které netvoří jádro podnikání. 

 

Obnovení důvěry klientů

Kromě drastických opatření uvnitř firmy se Airbnb zároveň zaměřilo také na klienty. V začátcích pandemie bylo důležité přesvědčit klienty, aby začali znovu navštěvovat různá místa, aniž by se báli poplatku za zrušení rezervace. Proto bylo zavedeno zrušení rezervace na poslední chvíli bez jakýchkoliv sankcí. Zadruhé bylo důležité přesvědčit klienty o bezpečí místa návštěvy, takže pronajímatelům bylo doporučeno dbát důrazně na čistotu a dodržovat mezi návštěvami klientů delší časové rozestupy. Nejednalo se o podmínku, ale o dobrovolný vstřícný krok, přičemž pronajímatelé dostali elektronický štítek, pokud prokázali, že splnili podmínky. U nemovitostí určených ke krátkodobému pronájmu, ale i u těch komerčních, je tedy nutné zhodnotit případné bariéry klientů a vhodnými opatřeními a komunikací je odstranit.

 

Zvládnuté propouštění

Dalším pozoruhodným úkazem bylo samotné propuštění 25 % zaměstnanců celé firmy, které právě CEO Chesky údajně velmi dobře zvládnul. Všichni zaměstnanci si mohli ponechat firemní notebooky pro své osobní účely. Američtí zaměstnanci dostali rok zdravotního pojištění zdarma. Firma pomohla vypracovat seznam talentů, aby urychlila přechod zaměstnanců do jiných firem. Navíc v této době (03/2021) Airbnb opět přijímá zaměstnance zpátky – bez vysokých nákladů vynaložených na hledání nových talentů, jelikož samotné propouštění proběhlo relativně klidně.

 

Opětovné vzkříšení Airbnb

Ačkoliv byly zrušeny mezinárodní lety, lidé se většinou stále mohli pohybovat (alespoň omezeně) v rámci svých zemí. Nikdo nechtěl zůstávat pouze doma, takže se koncentrace lidí přesunula právě do soukromých apartmánů. Hotely nebyly řešením – jen velmi málo lidí chce riskovat nákazu v hotelu nebo hotelové restauraci. Kromě toho lidé, kteří mohou pracovat z  domova, se někdy rozhodli svůj pobyt prodloužit nebo se rovnou odstěhovali na delší dobu mimo domov. Podle The Economist byla průměrná doba pobytu v červnu 2020 během pandemie týden, což je téměř dvojnásobek oproti době před COVID-19. Vnitrostátní rezervace se zdvojnásobily (na 80 %) a pobyt v blízkých destinacích se vyšplhal z 33 % na 56 % ze všech uskutečněných rezervací. Za zajímavé je tedy možné považovat investice do nemovitostí na venkově nebo na horách, po kterých ještě nějakou dobu po odeznění pandemie bude velká poptávka (chaty, chalupy, soukromé apartmány…). Zajímavé je podívat se i na vývoj ceny akcií Airbnb, které relativně nedávno vstoupilo na veřejně obchodovatelný akciový trh. Cena za akcii se vyšplhala až k 195 dolarům (22/3/2021), přičemž první veřejně obchodovatelná nabídka (IPO) byla pouhých 68 dolarů. Ačkoliv firma stále není zisková, roční obrat až do roku 2019 raketově rostl, v roce 2020 zakolísal a nyní se opět Airbnb vrací do hry.

 

Vývoj obratu Airbnb v letech 2014-2020 v miliardách dolarů

2014

0.4

2015

0.9

2016

1.7

2017

2.6

2018

3.6

2019

4.7

2020

3.4

 

Zdroj: CB Insights, Fortune, Bloomberg, Airbnb

 

Další vývoj

I když doprovodné efekty pandemie nejsou u konce a stále snižují potenciál této služby, můžeme si na příkladu Airbnb ukázat některá ponaučení z hlediska investic do nemovitostí už nyní. V turbulentní době je důležité zamyslet se nad flexibilitou a alternativním využitím nemovitých věcí, do kterých investujeme. Majitelé, kteří včas eliminovali rizika a byli ochotní předělat své byty na ty nájemní, případně zvážili i jiné využití nemovitosti, zpravidla dosáhli zisku nebo se jich alespoň pandemie nijak citelně nedotkla. Na příkladu Airbnb je vidět, že Ii když se situace může zdát zdánlivě neřešitelná, tak rychlou reakcí na měnící se podmínky a analýzou nových podnikatelských příležitostí lze opětovně dosáhnout zisku. Jen díky tomu je nyní Airbnb opět na cestě k lepším zítřkům.

Na závěr ještě doplňme, že investování do úvěrů u RONDY INVEST je velmi jednoduché a jednoduše dostupné. Vše zařídíte ONLINE z pohodlí Vašeho domova.


Autor článku: Lukáš Blažek, obchodní ředitel + Spoluautor článku: Pim Brands, analytik

Blog

 • Lidé nemají čas si vybudovat pasivní příjem, ale mají čas chodit celý život do práce

  15.4.2021

  Článek - Zastavte se na chvilku, zavřete oči a představte si, že vám každý měsíc na účet přichází peníze. A to bez jakékoliv snahy a časových investic do aktivit, které by vám tento příjem generovaly. Právě tak lze definovat pasivní příjem, který vám může zajistit měsíční rentu a zároveň čas věnovat se v životě tomu, co vás opravdu baví. Výhodou je, že hned nemusíte investovat velké částky. Pro začátek stačí první krok, kdy si vyzkoušíte, jak lze pasivní příjem tvořit a až na základě výsledků se můžete rozhodnout, jestli do konkrétní investice vložíte větší část svých úspor

 • Čeká nás s koncem pandemie zdražování zboží i realit?

  7.4.2021

  Článek - Lidé v uplynulém roce měli větší tendenci spořit. Přispěla k tomu vládní opatření, kdy lidé byli nuceni odložit svou spotřebu na později. Jaký bude mít vliv postupné rozvolňování protipandemických opatření na ceny zboží a služeb a ceny nemovitostí?

 • Vývoj cen nemovitostí v Česku a v Evropě v posledních měsících.

  1.4.2021

  Článek - Dostupné analýzy vývoje cen nemovitostí v České republice za poslední kvartál roku 2020 nenaznačují pokles, naopak ceny nemovitostí převážně rostly (Deloitte). Jak se Covid-19 odráží na českém a evropském realitním trhu s rezidenčními nemovitostmi?