Získejte bonus 500 Kč

Stačí zadat e-mail a my Vám pošleme akční kód,
který zadáte při Vaší první investici v minimální výši 10 000 Kč.

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů společností RONDA INVEST a.s., se sídlem Výtvarná 1023/4, Ruzyně, 161 00 Praha 6, IČ 06370772, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 22788 pro marketingové účely.

Češi rekordně spoří, v bankách mají téměř 3 biliony korun

češi rekordně spoří

Novinka - Za prvních osm měsíců letošního roku ušetřili Češi o 65 % více, než za stejnou dobu v minulém roce. Naopak v jedné oblasti se utrácet nebojíme – nemovitosti. Ty si totiž stále drží hodnotu.


Úspory narostly o 65 %

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla v letošním druhém čtvrtletí meziročně česká ekonomika o 10,9 % a mezičtvrtletně o 8,7 %. Jedná se tak o nejhorší výsledek od roku 1993, kdy došlo ke vzniku samostatné České republiky.

Obavy lidí spojené s budoucím vývojem koronavirové krize přiměly české domácnosti více spořit. Spotřeba klesla meziročně o 6 % a mezičtvrtletně o 4,4 %. Zároveň data ČSÚ ukazují, že vzrostlo procento příjmů, které domácnosti uspoří, a to na 18,5 %. V takové míře české domácnosti ještě nikdy nešetřily.

Průměrná měsíční spotřeba na obyvatele činila ve druhém kvartálu letošního roku 25.160 Kč, což je o 744 korun méně než ve stejném období před rokem. Oproti tomu průměrný měsíční příjem na obyvatele dosáhl ve druhém kvartálu letošního roku 29.276 Kč, což přestavuje meziroční nárůst o 1.026 Kč. Z toho tedy plyne, že Češi omezili svou spotřebu v období, kdy jim rostly příjmy

Z bankovní statistiky ČNB plyne, že od začátku letošního roku do konce srpna si uložily české domácnosti v bankách 236 miliard korun, za stejné období předchozího roku to přitom bylo „jen“ 143 miliard korun. Češi tedy za prvních osm měsíců letošního roku oproti loňsku uspořili o celých 65 % více. Ke konci srpna letošního roku tak měly české domácnosti na depozitních účtech v bankách uloženy již téměř 3 biliony korun.
 

Vklady domácností v bankách od 1.1.2000 do 31.8.2020 (mld. Kč)

vklady domacnosti v bankach

Zdroj: Databáze časových řad ARAD České národní banky

 

Šetříme na oblečení, stravování a dovolených

K vysoké míře úspor významně přispěla skutečnost, že v jarním období byla z důvodu vládních restrikcí uzavřeno velké množství obchodů a provozoven a s trochou nadsázky tak nebylo za co utrácet. České domácnosti se tak uskromnily především co se týče utrácení za oblečení nebo stravování v restauracích. Počínaje březnem letošního roku měli Češi a bohužel stále ještě mají omezené možnosti cestování. Tím došlo zhruba u 40 % Čechů k omezení výdajů za dovolenou. V neposlední řadě České domácnosti odkládají také pořízení nového automobilu.

 

Kolik máme naspořeno?

Podle průzkumu Equa Bank má třetina lidí vytvořenu finanční rezervu v objemu do desíti tisíc korun. 44 % lidí má pak odloženo více než 50 tisíc korun a necelá desetina Čechů má vytvořenou rezervu v objemu více než půl milionu korun.

V případě výpadku příjmů jsou připraveny sáhnout do svých úspor dvě třetiny lidí. Menší část by nedostatek financí řešila půjčkou v rámci rodiny a jen každý dvacátý spoléhá na to, že by si šel půjčit do banky nebo by čekal na pomoc od státu.

 


TIP NA ČLÁNEK:

Nenechte se ožebračit inflací. Jak vzniká a jak se proti ní bránit?


 

Nebojte se utrácet

Česká vláda si dobře uvědomuje, že oživení české ekonomiky nebude možné bez dostatečně velké spotřeby domácností. Proto nás také vybízí k utrácení. Přispět by k tomu mělo navrhované zrušení superhrubé mzdy a snížení efektivní daně z příjmů fyzických osob na 15 %. Návrh na zrušení superhrubé mzdy podporují i opoziční strany a je tedy pravděpodobné, že bude schválen. Daň z příjmu by se tedy od začátku příštího roku již neměla počítat ze zdravotního a sociálního pojištění, které odvádí zaměstnavatel, jako je tomu nyní, ale pouze z hrubé mzdy. Na výplatních páskách si tak můžeme z hlediska čistého příjmu polepšit až o tisíce korun.

 

Měsíční přírůstky vkladů domácností v bankách od 1.1.2000 do 31.8.2020 (mld. Kč)

prirusky vkladu

Zdroj: Databáze časových řad ARAD České národní banky
 

Kam s uspořenými penězi?

V jedné oblasti se ale Češi nebojí utrácet ani v současné nelehké době. Jsou to nemovitosti. Češi si od začátku roku do konce srpna sjednali hypotéky v celkovém objemu 150 miliard korun. Toto číslo znamená, že celkový objem hypoték za letošní rok může překonat historický rekord z roku 2016, kdy si Češi (za celý rok) půjčili v bankách na nemovitosti 225 miliard korun.

 


TIP NA ČLÁNEK:

Krize nekrize, byty jdou na dračku


 

K velkému zájmu o nemovitosti přispívá více faktorů. Patří k nim nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů, zrušení daně z nabytí nemovitosti, ale také vysoká míra inflace. V době, kdy míra inflace stabilně přesahuje tři procenta a zhodnocení na bankovních depozitech se blíží nule, vnímá stále více Čechů investici do nemovitosti jako bezpečný způsob, jak zhodnotit své úspory.

Kdo ale nechce řešit administrativu spojenou s nákupem a následnou správou nemovitosti, anebo chce investovat jen menší částku, může využít zajímavé alternativy investování do úvěrů, které jsou již existujícímí nemovitostmi zajištěny.


Chcete se dozvědět, jak investování do úvěrů funguje? Podívejte se na další informace na TÉTO STRÁNCE, nebo nás kontaktujte na bezplatné telefonní lince 800 023 099, e-mailu: info@rondainvest.cz nebo na chatu (vpravo dole na stránce).


Autor článku: Petr Golka, analytik

 

Blog

 • Lidé nemají čas si vybudovat pasivní příjem, ale mají čas chodit celý život do práce

  15.4.2021

  Článek - Zastavte se na chvilku, zavřete oči a představte si, že vám každý měsíc na účet přichází peníze. A to bez jakékoliv snahy a časových investic do aktivit, které by vám tento příjem generovaly. Právě tak lze definovat pasivní příjem, který vám může zajistit měsíční rentu a zároveň čas věnovat se v životě tomu, co vás opravdu baví. Výhodou je, že hned nemusíte investovat velké částky. Pro začátek stačí první krok, kdy si vyzkoušíte, jak lze pasivní příjem tvořit a až na základě výsledků se můžete rozhodnout, jestli do konkrétní investice vložíte větší část svých úspor

 • Čeká nás s koncem pandemie zdražování zboží i realit?

  7.4.2021

  Článek - Lidé v uplynulém roce měli větší tendenci spořit. Přispěla k tomu vládní opatření, kdy lidé byli nuceni odložit svou spotřebu na později. Jaký bude mít vliv postupné rozvolňování protipandemických opatření na ceny zboží a služeb a ceny nemovitostí?

 • Vývoj cen nemovitostí v Česku a v Evropě v posledních měsících.

  1.4.2021

  Článek - Dostupné analýzy vývoje cen nemovitostí v České republice za poslední kvartál roku 2020 nenaznačují pokles, naopak ceny nemovitostí převážně rostly (Deloitte). Jak se Covid-19 odráží na českém a evropském realitním trhu s rezidenčními nemovitostmi?